Amazon wygrywa z Komisją Europejską ws. podatków

Amerykańska firma Amazon wygrała spór z Komisją Europejską w Sądzie UE w Luksemburgu w sprawie nakazu zapłaty 250 milionów euro zaległych podatków na rzecz Luksemburga.

Na zdjęciu centrum dystrybucyjne Amazona w Kołbaskowie

Amazon nie musi płacić zaległych podatków, których domagała się od internetowego giganta, a dokładnie od jego europejskiej spółki, Komisja Europejska. Zgodnie z orzeczeniem Sądu UE, największy na świecie sprzedawca internetowy Amazon nie korzystał z niedozwolonych ulg podatkowych w Luksemburgu.

Sędziowie uchylili nakaz Komisji Europejskiej, zgodnie z którym Luksemburg powinien zażądać od amerykańskiej grupy około 250 mln euro podatków plus odsetki.

- Komisja nie przedstawiła wystarczających dowodów prawnych na to, że obciążenie podatkowe europejskiej spółki zależnej grupy Amazon zostało niesłusznie zmniejszone - powiedział rzecznik Sądu.

Przypomnijmy, że decyzja w sprawie Amazona została wydana przez Komisję Europejską w 2017 r. po tym, jak w toku badania doszła do wniosku, że Luksemburg od maja 2006 r. do czerwca 2014 r. przyznawał spółce nienależne zniżki, które zwiększały jej przewagę konkurencyjną, aby zatrzymać ją na swoim terenie. Mówi się, że Amazon nie zapłacił żadnych podatków od trzech czwartych swoich zysków ze sprzedaży w UE.

Komisja Europejska może odwołać się od tego wyroku do Trybunału Sprawiedliwości UE i rozważa taki krok.

- Dokładnie przeanalizujemy wyrok i rozważymy możliwe dalsze kroki - powiedziała w środę w Brukseli wiceprzewodnicząca Komisji Margrethe Vestager odpowiedzialna za kwestie konkurencji. - Ulgi podatkowe przyznawane tylko wybranym przedsiębiorstwom międzynarodowym szkodzą uczciwej konkurencji w UE. Wszystkie firmy powinny płacić sprawiedliwą część podatku - powiedziała Vestager.

Zdjęcie: Shutterstock

Magdalena Weiss 3169 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.