Morawiecki: przyspieszamy otwarcia o osiem dni

- Zdecydowaliśmy się na przyspieszenie otwarcia kin, teatrów, filharmonii, instytucji kultury o osiem dni - 21 maja - ogłosił w środę premier Mateusz Morawiecki. Są też zmiany jeśli chodzi o pływalnie, siłownie i solaria, a także gastronomię.

W środę w instytucie Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie premier Morawiecki poinformował, że wspólnie z szefem resortu zdrowia Adamem Niedzielskim i Radą Medyczną postanowił dokonać pewnych modyfikacji związanych z planem wprowadzania łagodniejszych zasad bezpieczeństwa związanych z pandemią COVID-19.

- Przyspieszamy otwarcie kin, teatrów, filharmonii, instytucji kultury o jeden tydzień - a dokładnie o osiem dni - na 21 maja, tak, żeby w reżimie sanitarnym, co warto podkreślać non stop, można było wcześniej te działy życia społecznego, społeczno-gospodarczego już uruchamiać - poinformował Morawiecki.

Pierwotnie planowano umożliwienie działania kin i instytucji kultury oraz obiektów sportowych od 29 maja.

29 maja miały również otworzyć się dla klientów restauracje wewnątrz lokali - teraz ogłoszono, że przyspiesza się ich otwarcie o 1 dzień, na 28 maja (piątek). Będzie w nich mogła przebywać jednocześnie połowa gości (w porównaniu do czasów sprzed pandemii).

Branża sportowa - kluby fitness i baseny  - również będą mogły zacząć działać od 28 maja, czyli o jeden dzień wcześniej, niż do tej pory zakładano. - Zdecydowaliśmy, że 28 maja - przyspieszając o jeden dzień - otworzyć branżę sportową.(...) Za dwa i pół tygodnia - pod koniec maja - kluby fitness, baseny, siłownie różnego rodzaju, będą mogły w reżimie sanitarnym z powrotem być uruchamiane - ogłosił premier.

Wcześniej rząd zapowiedział, że otwarcia siłowni i klubów fitness, a także basenów i innych zamkniętych obiektów sportowych nastąpi 29 maja. Zaznaczono wówczas, że konieczne będzie zachowanie reżimu sanitarnego - m.in. obłożenie obiektu maksymalnie w 50% i odpowiednia powierzchnia na 1 osobę (15 m2).

Podczas konferencji potwierdzono również, że od soboty 15 maja zniesiony jest obowiązek noszenia maseczki na świeżym powietrzu. Pozostaje natomiast obowiązek ich noszenia w pomieszczeniach zamkniętych.

PAP/red

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.