Danone na tropie prezesa

To już ostatnia prosta: poszukiwania nowego prezesa firmy Danone mają się wkrótce zakończyć.

Jak twierdzi francuska prasa, nowym szefem nabiałowego koncernu zostanie obecny szef szwajcarskiej firmy Barry Callebaut Antoine de Saint-Affrique, który ma zastąpić na tym stanowisku Emmanuela Fabera. Negocjacje z radą dyrektorów są ponoć na zaawansowanym etapie.

Według doniesień medialnych wieloletni szef Barry'ego Callebauta Antoine de Saint-Affrique, który kieruje szwajcarskim producentem czekolady dla przemysłu od października 2015 roku, może stanąć w obliczu poważnego kroku w karierze. Jak pisze "Lebensmittel Zeitung", powołując się na gazetę finansową „Les Echos”, to właśnie 57-letni Francuz jest faworytem na to stanowisko. Według informacji gazety za jego kandydaturą opowiada się większość członków zarządu Danone'a, zaś jego kontrkandydatka Nathalie Roos, zostaje daleko w tyle.

Antoine de Saint-Affrique i Francuzi ustalili już nawet wynagrodzenie nowego prezesa, poinformował we wtorek „Les Echos”. Jako dyrektor generalny firmy Barry Callebaut, Saint-Affrique ostatnio zarobił 5,3 miliona franków szwajcarskich w roku finansowym 2019/20, a rok wcześniej było to prawie 7 milionów.

Jako szef firmy Danone (od 2014 r.) Faber otrzymywał od 2,8 do 4,8 mln euro. Na początku marca Faber ogłosił, że odejdzie ze stanowiska prezesa firmy, która jest szczególnie znana z jogurtów, ale chce nadal być w zarządzie. Jednak plan ten się nie powiódł. Rada dyrektorów Danone'a zdetronizowała 57-latka dwa tygodnie później na specjalnym posiedzeniu i wyznaczyła Gilles'a Schneppa na stanowisko prezesa.

Antoine de Saint-Affrique z kolei ogłosił odejście z największego na świecie producenta kakao i czekolady na początku kwietnia. Ma ono nastąpić pod koniec roku finansowego 1 września.

Przed objęciem stanowiska prezesa innowacyjnej szwajcarskiej firmy, która pod jego zarządem wymyśliła m.in. różową czekoladę i słodzik z miąższu owocu kakaowca Saint-Affrique przez 15 lat pracował dla Unilevera, w tym przez ostatnie cztery był prezesem Unilever Foods. Między 2005 a 2009 rokiem był wiceszefem Unilevera na Europę Środkową i Wschodnią.

Zdjęcie: Barry Callebaut

Magdalena Weiss 3169 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.