POHiD: sieci mogą zachęcać, a nie monitorować proces szczepień

Jak informuje Renata Juszkiewicz, prezes POHiD, zrzeszone w organizacji sieci chcą, aby ich pracownicy byli zaszczepieni. Nie mogą jednak monitorować kto i kiedy się zaszczepił, co najwyżej zachęcać i umożliwiać ten proces.

Od listopada ubiegłego roku Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji apelowała do rządu o priorytetowe objęcie pracowników handlu Narodowym Programem Szczepień w jego I etapie, w ramach grup zawodowych wykonujących pracę podwyższonego ryzyka. Tak się jednak nie stało.

Dlatego zaraz po podjęciu przez rząd decyzji o rozpoczęciu szczepień populacyjnych obywateli  i zaproponowaniu  alternatywnego rozwiązania w postaci organizacji szczepień pracowników przez pracodawców, sieci handlowe zrzeszone w POHiD zgłosiły swój akces jako pracodawcy.

- Większość naszych firm już w pierwszym dniu zapisów dokonała rejestracji za pośrednictwem formularza na stronach rządowych - informuje Renata Juszkiewicz (na zdjęciu), prezes POHiD.

Teraz każdej z firm pozostaje tylko czekać. Na początku tygodnia szef KPRM Michał Dworczyk, poinformował, że 17 maja uruchomione zostaną pilotażowe szczepienia w zakładach pracy, a regularne rozpoczną się 1 czerwca.

Na pytanie Handel Extra, czy sieci generalnie monitorują proces szczepień u swoich pracowników (każdy dorosły Polak, który chce się zaszczepić może już mieć swój termin) Renata Juszkiewicz odpowiada, że nie, ponieważ jak przypomina Informacje te podlegają ochronie na mocy ustawy o ochronie danych osobowych (RODO).

Zaznacza jednak, że aby zachęcić pracowników do szczepień, firmy podjęły szereg różnorodnych działań takich jak: wewnętrzne kampanie informacyjne, cyfrowe centra informacyjne nt. COVID-19, spotkania z ekspertami ds. relacji pracowniczych itp. - W komunikacji podnoszone były: korzyści płynące ze szczepień zarówno dla zdrowia pracowników, jak i całego społeczeństwa oraz fakt dobrowolności szczepień. Chęć skorzystania ze szczepień za pośrednictwem firm członkowskich POHiD wyraził znaczący odsetek pracowników, biorąc pod uwagę liczebność osób zatrudnionych w handlu. Ponadto część pracowników została już wcześniej zaszczepiona w ramach szczepień populacyjnych - informuje Renata Juszkiewicz.

POHiD to organizacja zrzeszająca największe sieci handlowe, m.in. Auchan, Carrefour, Lidl czy Biedronka.

 

Ilona Mrozowska 4142 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.