Maseczki katastrofą dla środowiska. Tak źle nie było nigdy!

W 2020 r. wyprodukowano 52 mld masek jednorazowych, z których ponad 1,5 mld sztuk trafiło do mórz i oceanów. To dodatkowe 5-6 tys. ton plastiku wprowadzonego do morskiego ekosystemu. Pandemia przyczyniła się też do powrotu plastikowych opakowań, choćby przez dowożone z restauracji jedzenie.

Jak informuje "Rzeczpospolita" naukowcy z Uniwersytetu w Swansea (południowa Walia) sprawdzili w jaką reakcję ze środowiskiem wchodzą wyrzucone przez ludzi maseczki. Wyniki badań są druzgocące - odkryli, że mikroplastik, nanoplastik i metale ciężkie (m.in. ołów, kadm i antymon) uwalniały się podczas wszystkich testów.

Tymczasem w 2020 r. wyprodukowano 52 mld masek jednorazowych, z których ponad 1,5 mld sztuk trafiło do mórz i oceanów. To dodatkowe 5–6 tys. ton plastiku wprowadzonego do morskiego ekosystemu. Jednorazowe polipropylenowe maski pozostaną tu przez ponad 400 lat, stopniowo rozpadając się na mikroplastik, który wróci do nas w mięsie ryb i owoców morza. Ludzkość w 2021 r. zużywa prawie 130 mld maseczek miesięcznie – 3 miliony na minutę. To tykająca bomba dla środowiska naturalnego – przestrzegają badacze z Uniwersytetu Princeton i Uniwersytetu Południowej Danii, o czym pisze "Rzeczpospolita".

To nie wszystko. Rozwój sprzedaży internetowej w związku z pandemią czy dowóz jedzenia do domów klientów (zamknięte restauracje) również przyczyniają się do pogorszenia stanu środowiska - plastikowe opakowania zalewają świat bardziej niż kiedykolwiek. Swoje robią też jednorazowe rękawiczki.

Wzrost liczby masek jednorazowego użytku i związanych z nimi odpadów podczas pandemii został uznany za nową przyczynę zanieczyszczenia środowiska. Według Plastic Waste Innovation Hub przy University College London zmiana jednorazowych masek na te wielokrotnego użytku może zapobiec wytwarzaniu 66 tys. ton skażonych odpadów z tworzyw sztucznych tylko w ciągu jednego roku.

CZYTAJ TAKŻE: GREENPEACE - POTRAKTUJMY COVID-19 JAKO LEKCJĘ DO ODROBIENIA

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.