Mere wybiera się na Wyspy Brytyjskie

Już latem rosyjski harddyskont zacznie działać za kanałem La Manche.

Rosyjska harddyskontowa sieć Mere kontynuuje ekspansję w Europie. Sprzedawca planuje tego lata otworzyć swoje pierwsze sklepy w Wielkiej Brytanii.

- Nadchodzi „rosyjski Lidl” - donoszą brytyjskie media.

Swietofor, część Grupy Torgservis założonej na Syberii w 2009 roku, planuje w najbliższej przyszłości uruchomić cztery dyskonty Mere w Wielkiej Brytanii. Pierwszy obiekt ma zostać otwarty w przyszłym miesiącu w Preston, niedaleko Manchesteru, w dawnym sklepie Nisa. Dwa kolejne sklepy powstaną w Walii, a jeden w północnej Anglii. Branżowy magazyn „Grocer” donosi, że obecnie trwają rozmowy z dostawcami dla planowanych placówek.

Format charakteryzujący się surowym wystrojem wnętrz i niskimi cenami przewiduje dostawę bezpośrednio do sklepów, które pełnią jednocześnie rolę magazynów. Każdy lokal będzie miał około 900 metrów kwadratowych,  komorę chłodniczą i „ogromną zamrażarkę”, aby produkty o różnych wymaganiach temperaturowych mogły być sprzedawane bezpośrednio z palet.

Pavels Antonovs, dyrektor ds. zakupów w Mere UK, porównuje prostotę modelu Mere z koncepcją amerykańskiego giganta Costco i jego klubów magazynowych, ale bez opłaty członkowskiej. Każdy sklep ma w ofercie maksymalnie 1200 pozycji. W każdym pracować będzie tylko ośmiu pracowników - dyrektor, czterech kasjerów i trzy osoby zajmujące się przyjmowaniem dostaw.

Antonovs postrzega Mere jako koncepcję, która może wypełnić lukę na rynku i obiecuje, że ceny będą niższe niż nawet w niemieckich dyskontach, takich jak Lidl czy Aldi, o 20 do 30%.

Mere ma specyficzny sposób współpracy z dostawcami, który zakłada płacenie tylko za te produkty, które sprzeda klientom; resztę zwraca producentom. Jak pisze "Lebensmittel Zeitung", praktyka ta wywołała w Wielkiej Brytanii zdumienie.

Rosyjski dyskont jest reprezentowany w Niemczech od 2017 roku, obecnie prowadzi sześć sklepów i planuje otwarcie czterech kolejnych placówek do końca czerwca. Firma działa również w Rumunii, Serbii, na Litwie, Łotwie i Ukrainie. W planach jest również ekspansja do Włoch, Hiszpanii, Grecji i Bułgarii.

W Polsce po dwóch latach zapowiedzi pierwsze Mere ruszyło latem 2020 roku w Częstochowie. Pół roku później wystartowała placówka w Ostrowcu Świętokrzyskim, a potem w Radomiu i Żyrardowie.

 

Magdalena Weiss 3169 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.