Auchan, Carrefour, Kaufland: pandemia wymusiła zawieszenie usługi

Auchan, Kaufland i Carrefour, to sieci, które przed pandemią wprowadziły możliwość zakupu świeżych produktów do opakowań przyniesionych przez klientów z domu. Obecnie usługa nie jest realizowana. Czy wróci?

Od końca 2019 r. we wszystkich marketach sieci Kaufland świeże produkty na wagę ze stoisk z obsługą można było kupić do opakowań własnych. Usługą objęto sery, wędliny i produkty garmażeryjne - z wyłączeniem mięsa i drobiu. Inicjatywa była częścią strategii, która zakłada ograniczanie zużycia plastiku.

Podobnie rzecz miała się w Auchan. - Jako pierwsi zaoferowaliśmy klientom możliwość zakupów do własnych opakowań - było to w 2017 r. testem w sklepie Auchan na Woli - przypomina Dorota Patejko, dyrektor ds. komunikacji i CSR w Auchan. Propozycja spotkała się z na tyle dobrym przyjęciem ze strony klientów, że test firma rozciągnęła najpierw na sklepy w Warszawie, a od sierpnia 2019 r. już wszystkie sklepy pod szyldem Auchan oferowały taką możliwość. 

Carrefour na taką inicjatywę zdecydował się w lipcu 2019 r. Po udanych testach w Bydgoszczy i Toruniu, już we wszystkich hiper- i supermarketach w Polsce Carrefour wprowadził wówczas możliwość zrobienia zakupów z wykorzystaniem własnych opakowań. Podobnie jak w Kauflandzie czy Auchan dotyczyło to produktów na wagę sprzedawanych ze stoisk z obsługą.

Prawdopodobnie tego typu możliwość z czasem zaoferowałaby również inne sieci, ale pandemia pokrzyżowała te plany. 

- Możliwość pakowania świeżych produktów do własnych opakowań cieszyła się dużym zainteresowaniem. Nasi klienci są coraz bardziej zero waste, ograniczają zużycie plastiku i nie chcą gromadzić zbędnych plastikowych opakowań - dlatego zdecydowaliśmy się na taką właśnie propozycję. W związku z pandemią i związanymi z nią wymogami sanitarnymi, w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo klientów wstrzymaliśmy taką możliwość. Po zakończeniu pandemii na pewno do niej wrócimy - zapowiada Dorota Patejko.

W podobnym tonie wypowiada się Kaufland. - Zgodnie z hasłem naszej strategii zrównoważonego rozwoju „Zróbmy to razem” zachęcamy klientów do proekologicznych postaw, w tym do redukcji zużycia plastiku. W tym celu umożliwiliśmy m.in. pakowanie wybranych produktów z lady do własnych pojemników. W związku z wybuchem epidemii koronawirusa w Polsce tymczasowo zawiesiliśmy to rozwiązanie, ale gdy tylko zaistnieją sprzyjające okoliczności, ponownie zaprosimy klientów sklepów Kaufland do zakupów z własnymi pojemnikami - zapowiada Maja Szewczyk, dyrektor Działu Komunikacji Korporacyjnej Kaufland Polska.

Również Carrefour zapowiada, że jak tylko sytuacja epidemiczna na to pozwoli, własne opakowania wrócą do sklepów sieci.

 

Ilona Mrozowska 4143 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.