ZPC Otmuchów i PWC Odra w tureckich rękach

Kervan Gıda podpisał warunkową umowę nabycia większościowego pakietu udziałów polskiego producenta słodyczy ZPC Otmuchów wraz z jego spółką zależną PWC Odra.

Wizją Kervan Gıda jest osiągnięcie pozycji 5. największego producenta miękkich cukierków na świecie oraz wzmocnienie znaczenia głównej marki Bebeto na rynku europejskim.

ZPC Otmuchów wraz z PWC Odra należą do najstarszych producentów słodyczy w Polsce. Firma znana jest z produkcji cukierków miękkich, takich jak mleczka, galaretki w czekoladzie, trufle i wiele innych. W ciągu ostatnich 13 lat firma rozwinęła się również w obszarze produkcji żelków i to nie tylko tych masowych, ale również funkcjonalnych, farmaceutycznych, gdzie zdobyła bezcenne know-how. Skonsolidowane przychody spółki na lata 2019 i 2020 wyniosły odpowiednio 49,4 mln i 51,6 mln euro. ZPC Otmuchów i PWC Odra posiadają 4 zakłady produkcyjne w Polsce, w których wytwarzane są czekoladowe cukierki, batony, żelki, chałwa, płatki śniadaniowe i słone przekąski. Firma zatrudnia ponad 600 osób.

- Jednym z głównych priorytetów w nowej strategii Grupy Otmuchów jest rozwój kategorii żelków. Mamy w tym obszarze duże kompetencje, a rynek dynamicznie się rozwija. Brakuje nam jednak mocy produkcyjnych do dalszego efektywnego rozwoju. Kervan Gıda jest jednym z największych producentów żelków na świecie i posiada znaczący asortyment produktów. Dzięki tej akwizycji uzyskamy dużą synergię doświadczeń i dynamiki obu firm, co pozwoli Grupie Otmuchów przyspieszyć realizację planów inwestycyjnych i jeszcze bardziej dynamicznie się rozwijać - powiedział Marek Piątkowski, prezes zarządu ZPC Otmuchów.

Z kolei Kervan Gıda jest liderem w produkcji żelków na rynek masowy, posiada wysokiej jakości zakład produkcyjny oraz niezwykle szeroką ofertę produktową. Jest również właścicielem znanej marki żelków Bebeto, która jest eksportowana do 85 krajów świata. Firma posiada 3 zakłady produkcyjne w Turcji i zatrudnia ponad 2 100 pracowników. Jest również właścicielem marki Dexters, popularnej marki żelków w Wielkiej Brytanii. Skonsolidowane przychody spółki w latach 2019 i 2020 wyniosły odpowiednio: 121 mln dolarów i 144 mln dolarów.

- Traktujemy tą inwestycję jako element naszego strategicznego wejścia na rynek Unii Europejskiej. Grupa Otmuchów zbudowała dobre relacje z sieciami handlowymi i klientami farmaceutycznymi, posiada szerokie portfolio produktowe oraz know-how do rozwoju innowacyjnych projektów. Ponadto podoba nam się strategia tej firmy i chcemy ją kontynuować. Chcemy, aby ta firma stała się naszym centrum ekspansji na rynki europejskie - stwierdził Burhan Başar, CEO Kervan Gıda Sanayi Ve Ticaret A.Ş.

Zdaniem Grupy Otmuchów połączone know-how i zdolności produkcyjne tych firm pozwolą wspólnie osiągnąć znaczące wyniki na arenie globalnej i wzmocnić sprzedaż na rynku europejskim. Dzięki akwizycji Kervan Gıda uzyska bezcłowy dostęp do rynku Unii Europejskiej oraz będzie rozwijać swoją flagową markę - Bebeto w Europie dzięki know-how sprzedażowemu i produkcyjnemu polskiej spółki. ZPC Otmuchów i PWC Odra uzyskają dostęp do zwiększonych mocy produkcyjnych i środków na inwestycje, szczególnie w obszarze żelków. Wspólna wymiana praktyk biznesowych i operacyjnych pozwoli nowej spółce jeszcze skuteczniej działać na rzecz zaspokojenia potrzeb konsumentów i klientów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.