Jacek Olczak już oficjalnie CEO Philip Morris International

Jacek Olczak, zgodnie z zapowiedzią z grudnia, został nowym prezesem (CEO) Philip Morris International (PMI). To pierwszy Polak w historii, który objął stery globalnej firmy.

Pochodzący z Łodzi Jacek Olczak ma za sobą bogatą karierę w strukturach Philip Morris International. Do firmy dołączył 28 lat temu, w 1993 r. Pracował na stanowiskach finansowych i kierowniczych w całej Europie, pełniąc funkcję dyrektora zarządzającego w Polsce oraz w Niemczech. Był prezydentem PMI na Region Unii Europejskiej. W 2012 r. objął stanowisko dyrektora finansowego (CFO). Od 2018 r. pełnił funkcję prezesa ds. operacyjnych (COO), w grudniu 2020 r. poinformowano, że zostanie nowym CEO globalnego Philip Morris, co 5 maja 2021 r., podczas Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy PMI, weszło w życie.

Z wykształcenia jest magistrem ekonomii Uniwersytetu Łódzkiego.

To pod kierownictwem Jacka Olczaka, wówczas jeszcze prezesa ds. operacyjnych (COO), firma PMI zwiększyła swój przychód netto ze sprzedaży produktów bezdymnych do 28% w pierwszym kwartale 2021 r. i rozbudowała ich globalną dostępność: od zera do 66 rynków (w całym kraju lub w głównych miastach, stan na 31 marca 2021).

Firma PMI chce, by produkty bezdymne docelowo zastąpiły papierosy – tak szybko, jak tylko będzie to możliwe. Dotychczas zainwestowała w badania i rozwój takich produktów ponad 8,1 miliarda dolarów, zatrudniając w tym celu przeszło 400 naukowców, ekspertów i inżynierów.

- Każdego roku 9 na 10 dorosłych palaczy kontynuuje palenie. Niezależnie zatem od czyjejś opinii o naszej branży, wszyscy powinniśmy zgodzić się co do jednego: takie osoby zasługują na lepsze alternatywy. Oczywiście najlepszym wyborem, jakiego może dokonać dorosły palacz, jest całkowite rzucenie nałogu. Ale ci, którzy tego nie robią, zasługują na dostęp do produktów alternatywnych. I na bieżące informacje, pozwalające im podejmować ich własne decyzje - podkreśla Jacek Olczak.

Nowy prezes PMI dołączył także do Rady Dyrektorów firmy. Na stanowisku CEO PMI Jacek Olczak zastąpił urzędującego od 2013 r. André Calantzopoulosa, który zainicjował bezdymną transformację firmy.

CZYTAJ TAKŻE: NADAL NA PAPIEROSY WYDAJĄ WIĘCEJ NIŻ NA CHLEB

Ilona Mrozowska 4143 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.