Lukratywny biznes sieci na literę "L"

Na francuskim rynku walczą o udziały detaliści znani polskim konsumentom. W najnowszym badanym przez Kantar okresie najmocniej zyskały Leclerc i Lidl.

Ponad połowa francuskiego rynku należy do trzech rodzimych sieci. Liderem pozostaje E.Leclerc z udziałem na poziomie 22,1%. W najnowszym analizowanym przez Kantar okresie (22 marca - 18 kwietnia) zyskał on 1,4 punktu procentowego, o czym informuje European Supermarket Magazine.

Oznacza to, że ta sieć hipermarketów przyciągnęła o 1,9 miliona francuskich gospodarstw domowych więcej niż miała w analogicznym okresie 2020 roku.

Wieloformatowa sieć Carrefour, także doskonale znana polskim konsumentom ma 19,6% udziałów. W ciągu omawianych tygodni zyskała 0,6 p.p., co przekłada się na 1,1 miliona gospodarstw domowych. Trzeci uczestnik rynku, Grupa Muszkieterów zwiększył swój stan posiadania tylko o 0,1 p.p. i ma obecnie 16,7% rynku.

Hipermarkety i dyskonty okazały się największymi beneficjentami stopniowego powrotu Francuzów do sklepów stacjonarnych. Co ciekawe, najmocniej zyskały największe sklepy, które na francuskim rynku od dwóch dekad borykają się ze spadkiem zainteresowania konsumentów. Ich udział wzrósł aż o 4,2% rdr, podczas gdy dyskonty odnotowały 0,5% wzrostu, co przypisać można efektowi bazy.

Dobrze poradziły sobie niemieckie dyskonty, przy czym większą siłę przyciągania miał Lidl. Zwiększył on swój udział o 0,6 p.p. do 6,5%, podczas gdy Aldi zdobył 0,3 p.p. i ma teraz 2,5% francuskiego "tortu". To może się wydawać niewiele, ale obie sieci intensywnie się rozwijają. O ile Lidl we wspomnianym okresie miał o 25 sklepów więcej niż rok wcześniej, to Aldi jest w trakcie przebrandawiania przejętych od Grupy Casino sklepów Leader Price. Przypomnijmy, że pod koniec ubiegłego roku sieć sfinalizowała akwizycję ponad 500 placówek tej sieci.

 Zdięcie: Shutterstock

Magdalena Weiss 3171 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.