Przekąski z owadów kupisz w automacie

O ile wybierzesz się do Japonii. W kilkudziesięciotysięcznym mieście Hirado w południowej części kraju, niedaleko Nagasaki uruchomiono... insektomat.

To maszyna vendingowa sprzedająca wyłącznie smażone i suszone owady. Obsługiwany jest przez firmę eventową Art Studio Wao, która zamierza rozwijać swój koncept. Automat sprzedaje smażone koniki polne, cykady, chrząszcze wodne, jedwabniki i świerszcze. Przysmaki są butelkowane i chłodzone. Ceny wahają się od 600 do 1000 jenów (około 20-35 zł). Przedstawiciele Art Studio Wao zapewniają, że ​​owady po podgrzaniu smakują jak świeżo usmażone.

Obecnie jest to trzecia lokalizacja w Japonii, w której działa agencja eventowa. Pozostałe dwa znajdują się w Sasebo, gdzie mieści się agencja, oraz w Omurze w tej samej prefekturze.

Oferta została dobrze przyjęta przez konsumentów, co częściowo wynika z jej nowości, jak spekuluje dziennik „Mainichi”. Prezes firmy, Tatsuaki Morooka, jest zdeterminowany, aby spopularyzować pomysł i wprowadzić „wyjątkową ofertę” w całej Japonii.

W Japonii jest teraz więcej nowych opcji żywnościowych, takich jak ramen ze świerszczy. W zeszłym roku kraj ten przeżywał rozkwit w tej kategorii, pisze „Japan Today”. Konsumpcja owadów jako źródła pożywienia to idea, która zyskuje na popularności, ponieważ zmniejszyłaby wpływ przemysłu spożywczego na środowisko. Pokarm dla owadów jest również testowany w Niemczech. Na przykład Kaufland dodał do swojego asortymentu robaki i świerszcze na początku 2019 roku. W tym roku UE dała zielone światło dla mączników młynarków (rodzaj chrząszcza) w żywności. Światowy rynek owadów jadalnych rośnie dwucyfrowo - pisze "Lebensmittel Zeitung".

Zdjęcie: Shutterstock

Magdalena Weiss 3120 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.