Delko z rekordami i planami

Mimo wzrostu kosztów spowodowanych pandemią chemiczno-kosmetyczna grupa hurtowo-detaliczna Delko miała rekordowe wyniki. Ma też zamiar wejść w nowe branże.

W 2020 r. Delko miało 818,3 mln zł przychodów ze sprzedaży, o 8,9% więcej niż w roku 2019. Zysk na sprzedaży zwiększył się o 29,8% do 27,02 mln złotych, zysk operacyjny wzrósł o ponad jedną czwartą do 24,5 mln zł, natomiast na czysto grupa zarobiła aż o 47,4% więcej niż rok wcześniej - 19,66 mln zł.

– Delko kończy 2020 r. z rekordowo dobrymi wynikami finansowymi i handlowymi. Udało nam się płynnie prowadzić działalność, mimo wielu nowych problemów i ograniczeń – pisze w liście do akcjonariuszy prezes Dariusz Kawecki. - Rok 2020 z powodu epidemii COVID zmienił strukturę produktową sprzedaży Grupy. Urosła dość mocno sprzedaż niektórych kategorii produktów (np. środki do dezynfekcji), ale jednocześnie inne kategorie, jak np. kosmetyki kolorowe – spadły. Niestety epidemia COVID skutkowała też wzrostem kosztów pracy, większą ilością absencji chorobowych i wzrostem nakładów na ochronę przeciwcovidową. Rwał się też okresowo łańcuch dostaw i niektórych towarów brakowało – informuje prezes.

W sprawozdaniu finansowym Grupa jednak informuje, że "w 2020 r. nie wystąpiły żadne czynniki czy zdarzenia o nietypowym charakterze, które miałyby znaczący wpływ na osiągane wyniki lub które miałyby znaczący wpływ na działalność oraz wyniki finansowe Grupy Kapitałowej w następnych okresach. Spółki Grupy Kapitałowej konsekwentnie realizowały zadania w ramach swoich podstawowych działalności".

Grupa dokonała w minionym roku dwóch akwizycji, przejmując hurtownię cash & carry artykułów spożywczych Delta z Zielonej Góry oraz hurtownię chemii gospodarczej, środków czystości i kosmetyków Waldi z Komornik pod Poznaniem. Teraz Grupa Kapitałowa Delko składa się – oprócz samego Delko – z 14 spółek zależnych. Ma też połowę udziałów w A&K Hurt-Market Sp. z o.o. w Mielcu (7 supermarketów ogólnospożywczych – przychody w 2020 roku 138,7 mln zł) oraz Przedsiębiorstwie Wielobranżowym „Delta” spółka jawna R. Kaliciński, L. Lech, M.Niewinowska (hurtownia C&C – przychody w 2020 roku 32,2 mln zł). Wyniki tych spółek nie są jednak konsolidowane w wynikach.

– Chociaż ciągle pracujemy w trudnych warunkach epidemii COVID, planujemy działania poszerzające rozwój Grupy Delko o rynek parafarmaceutyków i środków ochrony osobistej – informuje prezes Dariusz Kawecki. – Nie zapominamy oczywiście o dalszym unowocześnianiu i rozwoju naszej podstawowej działalności: sklepów i hurtowni i w tym obszarze myślimy o kolejnych akwizycjach – deklaruje.

Delko poprzez jednostki zależne prowadzi sprzedaż detaliczną w sklepach z żywnością (75 sklepów), sprzedaż detaliczną w sklepach ze środkami czystości oraz dystrybucję hurtową środków higienicznych, papieru toaletowego, mydła, detergentów, środków dezynfekcyjnych do ponad 18 tys. firm, urzędów i sklepów w Polsce. Sklepy należące do Grupy znajdują się w południowej części kraju.

Magdalena Weiss 3120 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.