Hebe chce się skupić na rozwoju e-commerce

Sieć należących do właściciela Biedronki drogerii stawia na biznes internetowy i podnosi zysk w I kwartale. Chce też rozwijać się na innych rynkach.

Hebe, która zrezygnowała w ubiegłym roku z biznesu aptecznego, zamierza nadal konsolidować swoją sieć sklepów i koncentrować swoją strategię wzrostu na rozwoju online.

Właściciel sieci, Jeronimo Martins spodziewa się, że działalność online będzie nadal nabierać rozpędu, umożliwiając wejście na nowe rynki.

Hebe odnotowała sprzedaż na poziomie 57 mln euro, 10,9% poniżej pierwszego kwartału 2020 (-6,3% w złotych). Z wyłączeniem działalności farmaceutycznej, zamkniętej w lipcu 2020 r., sprzedaż wzrosła o 5,4% przy LFL wynoszącym 0,1%.

Na poziom sprzedaży wpłynęło zamknięcie sklepów centrów handlowych w styczniu 2021 r. W marcu wraz z otwarciem galerii handlowych, sprzedaż mocno wzrosła. Szczególnie silny wzrost zarysował się w kanale online; tu sprzedaż była trzykrotnie silniejsza niż w I kw. 2020 roku.

EBITDA Hebe wyniosła 1,5 mln euro wobec 1,1 mln euro w pierwszym kwartale 2020. W końcu marca sieć liczyła 268 placówek, o 13 mniej niż rok wcześniej. W I kwartale sieci przybyły dwie drogerie.

W Polsce Hebe inwestuje m.in. w kasy samoobsługowe, które do końca rok pojawią się we wszystkich drogeriach. - Testowanie kas samoobsługowych w drogeriach Hebe rozpoczęliśmy pod koniec 2019 r. Na podstawie zadowalających wyników tych testów podjęliśmy decyzje o stopniowym wprowadzeniu tego typu kas we wszystkich sklepach sieci. Zależy nam na tym, aby umożliwiać klientom dokonywanie zakupów w sposób szybki, wygodny i bezpieczny – tłumaczy Daniel Mikołajczyk, dyrektor operacyjny w Hebe.

Do tej pory kasy samoobsługowe zostały zainstalowane w 155 drogeriach Hebe, m.in. w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku, Gdyni, Bydgoszczy, Łodzi, Szczecinie i Rzeszowie.

Magdalena Weiss 3268 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.