Od 4 maja otwarty handel, od 15 maja gastronomia w ogródkach

Rząd przedstawił szczegółowy plan odmrażania gospodarki na maj. Są wreszcie dobre wiadomości m.in. dla gastronomii, która może się otworzyć dla klientów 15 maja. Galerie handlowe, sklepy meblowe i sportowe, wznawiają działalność już 4 maja.

- Dane dotyczące zakażeń pozwalają na decyzje o odmrażaniu gospodarki - stwierdził premier Mateusz Morawiecki, podczas środowej konferencji. - Idziemy w kierunku jak najszybszego szczepienia. Zachęcamy bardzo mocno do szczepień, bo widzimy, że te grupy Polaków - lekarze, pielęgniarki, nauczyciele, pensjonariusze domów opieki, które są już zaszczepione, albo w ogóle nie chorują albo przechodzą Covid-19 bardzo lekko. Chcemy, żeby gospodarka wracała na swoje tory - zaczął swoje wystąpienie Morawiecki.

I podał najważniejsze etapy odmrażania gospodarki w maju:

OD 1 MAJA:

Jednolite zasady bezpieczeństwa w całym kraju – otwarte salony fryzjerskie i kosmetyczne

Sport – uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu: limit – max. 50 osób

Sport – uprawianie sportu w krytych obiektach sportowych oraz na basenach: dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży, max. 50% obłożenia obiektu

OD 4 MAJA:

Kultura – otwarte galerie sztuki i muzea: limit - 1 osoba na 15 m2, działalność w ścisłym reżimie sanitarnym.

Handel – otwarte sklepy budowlane, meblowe, galerie handlowe: limit - 1 osoba na 15 m2, działalność w ścisłym reżimie sanitarnym

Kult religijny – nabożeństwa z limitem osób: limit - 1 osoba na 15 m2 w świątyniach, rekomendacja odprawiania ceremonii na świeżym powietrzu.

Edukacja – szkoły podstawowe: nauka stacjonarna dla klas 1-3 szkoły podstawowej, ścisły reżim sanitarny – m.in. wietrzenie sal podczas przerw oraz dezynfekcja placówek w weekendy.

OD 8 MAJA:

Hotele – otwarte dla gości: max 50% obłożenia obiektu, zamknięte restauracje oraz strefa welness&spa

OD 15 MAJA:

Noszenie maseczek na świeżym powietrzu – zniesienie obowiązku jeżeli wskaźnik zakażeń na 100 tys. osób spadnie poniżej 15. Bez zmian pozostanie obowiązek zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki w pomieszczeniach zamkniętych.

Gastronomia zewnętrzna (na świeżym powietrzu) – otwarte ogródki restauracyjne: działalność w ścisłym reżimie sanitarnym – m.in. zachowany bezpieczny dystans między stolikami oraz limit osób na stolik.

Kultura – otwarte kina i teatry na świeżym powietrzu: max 50% obłożenia, działalność w ścisłym reżimie sanitarnym.

Imprezy okolicznościowe na zewnątrz – możliwość zorganizowania m.in. wesela i komunii: limit do 25 osób
w ścisłym reżimie sanitarnym – m.in. zachowany bezpieczny dystans między stolikami oraz limit osób na stolik (regulacje takie same jak w przypadku gastronomii zewnętrznej)

Edukacja – szkoły podstawowe i średnie:

nauka hybrydowa dla klas 4-8 szkół podstawowych
nauka hybrydowa dla klas 1-4 szkół średnich
ścisły reżim sanitarny: wietrzenie sal podczas przerw, dezynfekcja placówek w weekendy

Sport – uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu: max 25 proc. publiczności

OD 29 MAJA

Gastronomia wewnętrzna – otwarte restauracje: max obłożenie 50 proc. lokalu, działalność w ścisłym reżimie sanitarnym – zachowany bezpieczny dystans między stolikami, limit osób na stolik.

Imprezy okolicznościowe wewnątrz – możliwość zorganizowania m.in. wesela i komunii: limit do 50 osób
w ścisłym reżimie sanitarnym – m.in. zachowany bezpieczny dystans między stolikami oraz limit osób na stolik (regulacje takie same jak w przypadku gastronomii wewnętrznej).

Kultura – otwarte kina i teatry: max obłożenie 50% placówki, działalność w ścisłym reżimie sanitarnym

Sport – uprawianie sportu na krytych obiektach sportowych i basenach: obiekty dostępne dla wszystkich, max obłożenie do 50% (z widownią).

Sport – uprawianie sportu na siłowniach, w klubach fitness, solaria: limit - 1 osoba na 15m2, działalność w ścisłym reżimie sanitarnym.

Edukacja – szkoły podstawowe i średnie: nauka stacjonarna dla wszystkich uczniów, ścisły reżim sanitarny: wietrzenie sal podczas przerw, dezynfekcja placówek w weekendy.

 

 

Ilona Mrozowska 4097 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.