Od 4 maja otwarty handel i gastronomia?

Wicepremier Jarosław Gowin poinformował, że od 4 maja powinny zostać otwarte wszystkie sklepy, siłownie oraz ogródki przy restauracjach, a hotele mogły przyjąć do połowy gości. Takie rozwiązania rząd miałby przyjąć już w środę 28 kwietnia.

Wicepremier oraz minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin poinformował podczas wtorkowego spotkania pod przewodnictwem prezydenta Andrzeja Dudy ws. planu odmrażania gospodarki, że w środę 28.04  podczas posiedzenia rządowego zespołu zarządzania kryzysowego zaproponuje swoje propozycje dotyczące kalendarza odmrożenia gospodarki.

Wicepremier zarekomenduje, aby od 4 maja mogła zostać otwarta całość handlu detalicznego, kluby fitness oraz to, by mogły otworzyć się ogródki restauracyjne.

Dodał, że jego zdaniem od 4 maja hotele powinny móc zacząć przyjmować gości, choć do połowy obłożenia w danym obiekcie.

Według Gowina "kalendarz odmrażania" powinien być intensywny, tak by od 1 czerwca mogła się otworzyć cała gospodarka, choć w reżimie sanitarnym.

Z kolei wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk goszcząc w programie "Polityczne Graffiti" Polsat News powiedziała, że "po półtora roku walki z pandemią dzisiaj brakuje w gospodarce każdej gałęzi, która jest zamknięta". Jak dodała, każde z działających w Polsce 2,5 mln przedsiębiorstw i działalności gospodarczych jest cennych, "oby były jak najszybciej odmrażane".

Semeniuk, odpowiadając na pytanie o to, które branże powinny być odmrażane jako pierwsze uznała, że te, które są najdłużej zamknięte (gastronomia, fitness) oraz te, które mogą funkcjonować na otwartej przestrzeni.

Jak podkreśliła, rozważany jest wariant powrotu do znoszenia ograniczeń w taki sposób, jak to miało miejsce w 2020 r. z myślą o wydarzeniach takich, jak komunie i wesela na świeżym powietrzu.

PAP/red

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.