Dawny prezes polskiego Lidla na czele sieci w USA

Michał Łagunionek, który do końca 2015 roku przewodził polskiemu oddziałowi Lidla, przejmie za miesiąc obowiązki szefa amerykańskiej sieci Lidl. To już czwarty prezes od czasu wejścia dyskontowego szyldu do USA w 2017 roku.

Lidl zostaje w USA. Kierownictwo grupy podjęło decyzję o kontynuowaniu ekspansji za oceanem, która przez kilka tygodni stała pod znakiem zapytania. Amerykańska spółka Lidla będzie też miała nowego szefa, którym został... Polak. To on zdecyduje o przyszłej strategii rozwoju sieci w Stanach Zjednoczonych.

Michał Łagunionek do końca 2015 roku był prezesem Lidla w Polsce, zanim zastąpił do Maksymilian Braniecki. Potem trafił do niemieckiej centrali w Neckarsulm.

- Dyskont Grupy Schwarz teraz najwyraźniej postrzega podbój rynku amerykańskiego jako długoterminowy projekt strategiczny i chce położyć podwaliny pod długoterminowy sukces dzięki jakości w zakresie wyboru asortymentu i lokalizacji - komentuje w Lebensmittel Zeitung (LZ) Manfred Stockburger, dziennikarz gazety. - Według informacji LZ firma zdecydowała się na takie podejście po długich dyskusjach. Na przyspieszenie ekspansji będzie jednak trzeba trochę poczekać.

Poprzedni zarządzający Johannes Fieber, który był trzecim managerem na tym stanowisku po Brendanie Proctorze i Kennethem McGrathu, odchodzi z firmy.

Przez trzy lata Lidl szlifował swoją amerykańską strategię i model sklepu. Dzięki przejęciu Best Market firma zapewniła sobie obecność w Nowym Jorku. Mówi się, że po ciężkiej fazie, w tym okresie pandemii, Fieber chce zrobić sobie przerwę. Pozostanie w firmie tylko do końca maja, a w tym czasie będzie przekazywał pałeczkę swemu następcy.

Michał Łagunionek ma za sobą dwie dekady doświadczenia w zarządzaniu. Przez dziesięć lat jako CEO w Polsce odpowiadał za założenie ogólnopolskiej firmy powstałej w 2002 roku. Od sześciu lat jest członkiem zarządu centrali Lidla w Niemczech. Odpowiadał tam za strategię wielu rynków Lidla, a od lipca 2020 roku odpowiadał za Stany Zjednoczone, jednak na odległość, w przeciwieństwie do swojego poprzednika Romana Heiniego.

Łagunionek nie jest jedynym menedżerem przeprowadzającym się do USA. Razem z nim za ocean przeprowadzają się poprzedni szef na rynek duński Dirk Fust i Jassine Ouali, który należy do najbliższego kręgu prezesa Gerda Chrzanowskiego i był jego doradcą. O Fuście mówi się w Lidlu, że ​​dzięki dobremu zarządzaniu rozwinął duńską spółkę zależną o 133 lokalizacje. Teraz będzie wiceprezesem i jako kierownik regionalny będzie odpowiadał za sprzedaż i logistykę w trzech magazynach regionalnych i 145 sklepach w dziewięciu stanach.

Jassine Ouali ma wspierać zarząd USA specjalnymi projektami.

Analitycy oszacowali sprzedaż Lidla w USA w 2020 roku na około 1,5 miliarda dolarów. Tymczasem otoczenie korporacyjne informuje, że w obliczu wysokich inwestycji nadal występują straty, ale przepływy pieniężne powinny być teraz dodatnie.

Magdalena Weiss 3268 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.