Uwaga na oszustów podszywających się pod sieć Lidl!

Na skrzynki pocztowe Polaków przychodzą maile, w których rzekomo np. sieć Lidl, zachęca do wzięcia udziału w loterii. Do wygrania ma być bon podarunkowy w wysokości 2 tys. zł. Problem w tym, że Lidl takich bonów nie oferuje w ogóle. - To oszustwo - przestrzega sieć.

"Szczęście Ci dopisało i Twój adres e-mail został wybrany do wzięcia udziału w naszej loterii. Masz niepowtarzalną okazję do wygrania bonu podarunkowego sklepu Lidl o wartości 2000 zł! Co musisz zrobić? Potwierdź swój udział, klikając w poniższy przycisk. Pospiesz się! Liczba bonów podarunkowych sklepu Lidl jest ograniczona! Powodzenia!" Tego typu informacje zalewają skrzynki pocztowe Polaków, w tym moją.

Po słownej zachęcie cyberoszuści przechodzą do konkretów. Wyświetla się duży napis z ukrytym aktywnym linkiem "Tak, chcę wziąć udział". Po jego kliknięciu możemy być pewni, że nasze prywatne dane w większym lub mniejszym stopniu trafią do internetowych naciągaczy, którzy zapewne wykorzystają je na własny użytek, ale z naszą szkodą.

Oszuści wykorzystują nie tylko markę Lidl, ale i Rossmann czy Kaufland.

- Otrzymywane za pośrednictwem skrzynki e-mail, nie pochodzą od naszej firmy – nie jesteśmy ich autorem, ani nadawcą - przekazuje Handel Extra Lidl. - Sformułowania w treści wiadomości, użycie znaku towarowego Lidl lub zdjęć sklepów Lidl stanowią podszywanie się pod naszą firmę i mają na celu wprowadzenie w błąd – sugerując, że organizatorem jest Lidl. Rzeczywistym celem jest wyłudzenie danych osobowych lub numerów kart kredytowych, dlatego apelujemy o ostrożność. Zachęcamy, aby każdorazowo weryfikować informacje o promocjach i konkursach w naszych oficjalnych kanałach tj. na stronie internetowej sieci, w dystrybuowanych gazetkach reklamowych oraz oficjalnych mediach społecznościowych. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości zawsze możliwy jest kontakt z naszym Biurem Obsługi Klienta - podpowiada Lidl.

Sama sieć oferuje tzw. karty prezentowe

Karty prezentowe nie mają nic wspólnego z rzekomymi bonami na zakupy. Klienci mają możliwość zakupić w sklepach Lidl karty o nominałach 50 zł, 100 zł oraz 200 zł. Są one ważne przez 6 miesięcy od momentu nabycia. Karty prezentowe pełnią rolę środka płatniczego. Działają we wszystkich sklepach stacjonarnych Lidl w Polsce. Karty polecane są zarówno osobom indywidualnym, jak i firmom np. jako bonus do pensji, sprawdzony upominek na święta lub praktyczne rozwiązanie aby podziękować lub pogratulować pracownikowi.

Cyberprzestępcy, czyli uwaga na phishing!

Jak informuje Orange w poradniku internetowym, nazwa "phishing" budzi dźwiękowe skojarzenia z fishingiem – czyli łowieniem ryb. Przestępcy, podobnie jak wędkarze, stosują bowiem odpowiednio przygotowaną „przynętę”. W tej roli wykorzystują najczęściej fałszywe e-maile i SMS-y. Coraz częściej oszuści działają także za pośrednictwem komunikatorów i portali społeczności. Krótko mówiąc phishing to próba kradzieży danych osobowych przez fałszywe strony internetowe czy właśnie maila nakłaniające do kliknięcia w szkodliwy jak lub cały załączony plik.

Na zdjęciu poniżej: bon podarunkowy, który rzekomo jest do wygrania. To oszustwo. Nie należy wówczas klikać w żaden podany link!