Kaufland podnosi pensje. Jak wypada na tle innych sieci?

Sieć sklepów Kaufland informuje, że od 1 marca tego roku gwarantuje jedno z najwyższych wynagrodzeń w sektorze handlu detalicznego na stanowisku kasjer-sprzedawca. Sprawdzamy, czy tak jest w rzeczywistości.

Po corocznych podwyżkach, od marca 2021 r. osoby zatrudnione na stanowisku kasjer-sprzedawca w Kauflandzie mogą liczyć na wynagrodzenie w wysokości do 4 100 zł brutto miesięcznie, a kasjer-sprzedawca pełniący funkcję lidera zespołu na pensję do 5 650 zł brutto miesięcznie. - Są to jedne z najwyższych stawek na tych stanowiskach, które oferują sieci handlowe w Polsce. Maksymalna wartość wynagrodzenia na stanowisku kasjer-sprzedawca w Kaufland przewyższa również o kilkaset złotych średnią krajową przewidzianą dla tego stanowiska, która na początku 2021 r. wynosiła niewiele ponad 3 500 zł brutto miesięcznie - informuje Kaufland.

Coroczne podwyżki objęły pracowników wszystkich sklepów Kaufland oraz na wybranych stanowiskach w centrach dystrybucyjnych i centrali firmy we Wrocławiu. Mimo trwającej pandemii w bieżącym roku finansowym firma przeznaczyła na ten cel ponad 37 mln zł.

Sieć podkreśla ponadto, że każdy nowy pracownik już na start otrzymuje umowę o pracę – początkowo na okres siedmiu miesięcy, która następnie zostaje przedłużona na czas nieokreślony. Kwoty ustalone dla poszczególnych stanowisk znane są już w chwili podjęcia zatrudnienia.

Lidl czy Kaufland?

Kaufland od dawna plasował się wysoko, bo zaraz po Lidlu, jeśli chodzi o wysokość wynagradzania pracowników. Przypomnijmy: w Lidlu po marcowych podwyżkach (Lidl podniósł wtedy pensje o 150-200 zł) pracownicy sklepów zarabiają od 3550 zł do 4350 zł na początek. Po roku pracy płaca wzrośnie do poziomu 3650 zł do 4550 zł, a po dwóch latach stażu od 3900 zł do 4800 zł. Co więcej, każda osoba o minimum półrocznym stażu pracy otrzyma jednorazową nagrodę roczną w wysokości od 50% do 100% wartości wynagrodzenia.

Na same podwyżki oraz nagrody roczne Lidl wyda w 2021 r. ponad 120 mln zł (blisko 24 000 pracowników). W ubiegłym roku kwota ta wynosiła 66 mln zł.

Wygląda na to, że jeśli chodzi pensje dla kasjerów-sprzedawców w wysokości ok. 4 000 tys. brutto Lidl i Kaufland idą łeb w łeb, ale lider zespołu kasjerów z wynagrodzeniem do 5 650 zł brutto miesięcznie, to już punkt dla Kauflandu. 

Podium z najwyższymi płacami zamyka Biedronka

Największym prywatnym pracodawcą w Polsce jest Biedronka, która zatrudnia ponad 70 tys. osób. Sieć  zrewaloryzowała płace w styczniu - są wyższe o 200 zł brutto miesięcznie. Podwyżki otrzymali pracownicy sklepów zatrudnieni na wszystkich stanowiskach, włączając kierowników sklepów, a w centrach dystrybucyjnych zatrudnieni na stanowiskach: magazynier, magazynier kompletacji i inspektor ds. administracyjno-magazynowych.

I tak od stycznia 2021 r. osoby początkujące, zatrudnione w Biedronce na pełny etat na najpopularniejszym stanowisku sprzedawcy-kasjera mogą zarobić – w zależności od lokalizacji – od 3250 zł do 3600 zł brutto, wliczając w to nagrodę za obecność.

Pracownicy sklepów sieci Biedronka standardowo mogą też liczyć na podwyżki stażowe po pierwszym oraz trzecim roku pracy. W przypadku sprzedawców-kasjerów ze stażem trzech lat pracy w Biedronce wysokość miesięcznych zarobków od stycznia 2021 r. wynosi od 3400 zł w mniejszych miejscowościach do 3850 zł brutto w największych miastach. Pracownicy sieci Biedronka mogą otrzymać też miesięczną premię uznaniową, uwzględniającą wyniki sklepu i jakość obsługi.

Ponadto personel objęty podwyżkami stażowymi, w przypadku przekroczenia stażu pracy wynoszącego 1 rok lub 3 lata, otrzyma dodatkową podwyżkę wynagrodzenia podstawowego właściwą dla ich progu stażowego. Dotyczy to zarówno pracowników w sklepach, jak i w centrach dystrybucyjnych.

Aldi się stara, ale ...

Spośród sieci, które ujawniają swoje płace, najmniej można zarobić w Aldim, który od stycznia br. podniósł wynagrodzenia w pionie sprzedaży oraz w magazynie, ale tylko od 3 do 10%. Zarobki w sklepach i magazynie Aldi zaczynają się od 3000 zł brutto. Nie wiadomo, ile wynosi płaca maksymalna. Jednocześnie jednak Aldi ogłosił, że chce podnieść swoją konkurencyjność jako pracodawca, dlatego bez względu na stanowisko od marca br. każdy nowy pracownik zostanie zatrudniony z pominięciem okresu  próbnego. Pierwszą umowę ze swoimi pracownikami sieć podpisze na jeden rok, a kolejna zawarta zostanie już na czas nieokreślony.

Poza likwidacją okresu próbnego dla nowo zatrudnionych pracowników Aldi oferuje dostęp do prywatnej opieki medycznej dla pracowników oraz ich rodzin, ubezpieczenie na życie czy możliwość korzystania z pakietów sportowych i rozrywkowych OK System. Dodatkowo pracownicy sklepów oraz magazynu mogą korzystać z comiesięcznego zasilenia karty przedpłaconej na zakupy w sklepach Aldi, a na każdą osobę z 10-letnim oraz 25-letnim stażem pracy czeka specjalna nagroda jubileuszowa.

Aldi zatrudnia w naszym kraju ok. 2,7 tys. osób, z których 80% to kobiety.

Dodatkowe benefity

Każda sieć ma swoją specyfikę płacową i w ustalonych już od lat terminach wprowadza podwyżki. U części z nich następują one już z początkiem każdego roku (Biedronka, Aldi), u innych – od marca (Lidl, Kaufland). Pensje zależą od wielu czynników, m.in. stażu pracy, stanowiska czy lokalizacji sklepu. Oprócz płacy zasadniczej każdy z operatorów przyznaje swoim pracownikom pakiet benefitów pozapłacowych a Biedronka dodatkowo motywuje ich premiami uznaniowymi, uwzględniającymi wyniki sklepu i jakość obsługi.

Wspomniany już Kaufland oferuje między innymi premię za 100% frekwencję w pracy w wysokości 500 zł, a także dodatki uzależnione od lokalizacji sklepu w wysokości 300 lub 400 zł. Corocznie w okresie przed Bożym Narodzeniem osoby zatrudnione w Kauflandzie otrzymują bony na święta i paczki z upominkami, a przed Wielkanocą – bony. W 2020 r. maksymalna wartość bonu bożonarodzeniowego wyniosła 700 zł.

Auchan, poinformował właśnie, że z okazji jubileuszu 25-lecia sieci Auchan w Polsce operator doceni pracowników. Tym spośród 20 tys., którym przysługują premie miesięczne, od maja wzrośnie na stałe ten dodatek, i to aż o 20%. Co więcej, 100 pracowników, którzy pracują w Auchan od 25 lat, otrzymają pamiątkowe dyplomy oraz upominki.

O premiach sieci dla pracowników na Wielkanoc czytaj tutaj.

Ilona Mrozowska 4642 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.