11 województw - poluzowanie obostrzeń, 5 - bez zmian

W 11 województwach, w tym w mazowieckim, od poniedziałku dzieci klas 1-3 wracają do nauki hybrydowej, a kosmetyczki i fryzjerzy znów mogą przyjmować klientów. W pięciu województwach obostrzenia zostają utrzymane. Kolejne decyzje w przyszłym tygodniu.

- Systematycznie nowe zakażenia maleją, również poprawia się sytuacja w szpitalnictwie (...). Zmniejsza się liczba zleconych przez lekarzy pierwszego kontaktu badań na korawirusa (...). Pewne apogeum jeśli chodzi o liczbę zakażeń i hospitalizacji w trzeciej fali mamy za sobą, nadal jednak sytuacja jest trudna - tymi słowami Adam Niedzielski, minister zdrowia rozpoczął środową konferencję prasową na temat obostrzeń.

Podkreślał także, że sytuacja różni się w zależności od regionów. Najtrudniejsza jest m.in. w woj. śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim i opolskim. Na drugim biegunie znajduje się woj. podlaskie czy podkarpackie. 

Te wszystkie informacje były podstawą do decyzji, co będzie działo się w najbliższych tygodniach. To dlatego w tych pięciu województwach, w których sytuacja jest najtrudniejsza aktualnie obowiązujące obostrzenia pozostają bez zmian.

W pozostałych województwach - jest ich 11 - od poniedziałku 26 kwietnia wraca nauka hybrydowa dla klas 1-3. Przywrócona w nich zostaje także działalność usług fryzjerskich i kosmetycznych.

- Jest to krok bardzo ostrożny, bo nadal obłożenie szpitali i respiratorów jest duże. Cały czas mamy do czynienia z dużą liczbą zakażeń - mówił Niedzielski.

Centra handlowe nadal nie wracają do normalnej działalności, zostały również utrzymane limity osób, które jednocześnie mogą przebywać w sklepach. Stacjonarne sklepy powyżej 2 tys. mkw., a więc remontowo-budowlane, czy sportowe wciąż pozostają zamknięte dla klientów.

W przyszłym tygodniu (w środę 28 kwietnia) rząd przedstawi bardziej szczegółowy plan postępowania dla całego miesiąca maj, który będzie zakładał powrót funkcjonowania m.in. branży gastronomicznej czy hotelarskiej. Zapadaną również decyzje, co do możliwości lub nie organizacji wesel i komunii.

 

Ilona Mrozowska 4083 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.