Veggie Burger wylądował w McDonaldzie

Do stałej oferty restauracji McDonald's wszedł burger warzywny Veggie Burger.

Menu McDonald’s Polska zostało właśnie uzupełnione o nowego bezmięsnego burgera z kotletem warzywnym. Veggie Burger, czyli soczysty i pełny warzyw burger od 21 kwietnia dostępny jest we wszystkich restauracjach McDonald’s w kraju.

W 2019 r. w Polsce fleksitarianie, czyli osoby regularnie ograniczające spożycie mięsa, stanowili około 30-40% populacji, natomiast aż 49% Polaków w wieku 25-34 deklarowało, że stosuje dni bez mięsa. McDonald’s w odpowiedzi na potrzeby konsumentów wprowadził do swojej stałej oferty roślinną pozycję.

Veggie Burger to - jak zapewnia sieć - soczysta kompozycja, w której główną rolę odgrywa kotlet przygotowany m.in. z marchwi, groszku i brokułów. Wśród dodatków znajdziemy roztopiony plaster sera cheddar, kawałki świeżego pomidora oraz porcję drobno posiekanej sałaty. Smak podkreśla kremowy sos kanapkowy, a to wszystko w miękkiej i dobrze wypieczonej bułce, obsypanej ziarnami sezamu.

Magdalena Weiss 3120 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.