Co na śniadanie jadają Hiszpanie?

Co kraj to obyczaj - Europejczycy mają bardzo różne menu śniadaniowe. Z okazji Europejskiego Dnia Śniadania przyglądamy się porannym talerzom w różnych krajach.

Wyniki badania „Zwyczaje żywieniowe Polaków” pokazują, że nadal wśród śniadań króluje kanapka, którą wybiera 75% badanych. Jedzą ją głównie tradycjonaliści, popijając ją kubkiem herbaty bądź kawy. Na drugim miejscu z wynikiem 53% znajdziemy jajecznicę. Podium zamykają parówki, które goszczą na talerzach  ponad jednej trzeciej badanych.

Co na śniadanie jedzą Hiszpanie?

Na Półwyspie Iberyjskim pierwszy posiłek jada się poza domem. Składa się on niemal zawsze z kawy (herbata, podobnie jak we Francji czy Włoszech uważana jest za napój na dolegliwości) lub/i soku ze świeżo wyciskanych pomarańczy oraz bułki np. z hiszpańską szynką serrano lub tortillą – zapiekanką z ziemniaków i jajek. Niektórzy wybierają wersję słodką w postaci churros maczanych w czekoladzie lub muffinek.

Wyspiarski wypas

Słynne pełne brytyjskie śniadanie to prawdziwa bomba kaloryczna - może mieć nawet 800 kcal! Dzisiaj większość Brytyjczyków nie jada go na co dzień, a dawniej był to głównie posiłek rolników i robotników, który miał dostarczyć energii na większość dnia. Na pełne brytyjskie składają się głównie smażone potrawy: bekon, jajka, kiełbaski, kaszanka (black pudding lub white pudding), pieczarki, fasolka w sosie pomidorowym i tosty.

Szwedzki stół

Szwedzi najchętniej do śniadania piją kawę, sok lub mleko. Posiłek może być przyrządzony na słodko; to np. musli z jogurtem lub zsiadłym mlekiem albo gröt – owsianka z dodatkami, np. cukrem lub musem owocowym czy owocami, oblana zimnym mlekiem. Szwedzi lubią też pieczywo chrupkie z dżemem i żółtym serem. Oczywiście możliwe są też kanapki wytrawne, na tostowym lub żytnim chrupkim chlebie z szynką i ogórkiem bądź jajkiem i pastą kawiorową.

 

 

Dolce vie

Zarówno Włosi, jak i Francuzi preferują śniadania niewielkie i słodkie. Zazwyczaj składają się na nie rogalik (croissant lub cornetto) albo inna nieduża słodka przekąska oraz obowiązkowo kawa. Śniadanie zwykle jada się, podobnie jak w Hiszpanii, w piekarniokawiarniach. Niektórzy, zwłaszcza we Włoszech, ograniczają się do samej kawy, przy czym zazwyczaj jest to mocne espresso podawane ze szklanką wody lub cappuccino. We Francji śniadaniu może towarzyszyć jogurt lub/i owoc. Nie jada się natomiast jajek ani kiełbasek.

Smacznego śniadania w Europejskim Dniu Śniadania!

Magdalena Weiss 3106 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.