GK Specjał ma już ponad 10 tys. sklepów

Miliony zysku na przyszłe inwestycje, rekordowy rok, wysoki rating wiarygodności płatniczej, wysokie kapitały własne, coraz większy współczynnik realizacji płatności gotówkowych - GK Specjał podsumowuje 2020 r.

Na zdjęciu: Krzysztof Tokarz, prezes GK Specjał

GK Specjał jest dziś największym polskim partnerem polskich sklepów spożywczych i polskich sieci franczyzowych. W 100% tworzy ją polski kapitał. Od początku działalności firmy (1990 r.) wszystkie wypracowane zyski są inwestowane w rozwój firmy oraz rodzimy rynek detaliczny.

Warto też odnotować, że od początku działalności firmy Grupa nie wypłaciła dywidendy. Jak tłumaczy to sam operator, świadczy to o ogromnej determinacji i wiary w rozwój rynku FMCG w Polsce.

Dywersyfikacja działania

GK Specjał działa w kilku obszarach: hurcie i detalu FMCG, zapewniając dystrybucję z 19 oddziałów hurtowych obsługując ponad 20 000 klientów i sieci franczyzowe: Nasz Sklep, Livio, Rabat Detal (łącznie liczą już 10000 sklepów); hurcie i detalu medycznym; ochronie osób i mienia oraz usługach finansowych. Jak usłyszeliśmy w centrali GK działania w tych branżach zapewniają stabilność oraz szybki rozwój oraz bezpieczeństwo partnerów biznesowych oraz wysoką stopę zwrotu z zainwestowanego kapitału. To oznacza, że taka dywersyfikacja działalności powoduje osiąganie przewag konkurencyjnych i zwiększa możliwości rozwoju GK Specjał.

Kapitał własny GK Specjał wynosi ponad 283 mln zł. GK Specjał może pochwalić się 99% wskaźnikiem terminowości dostaw. W ciągu ostatnich kilku lat sprzedaż dystrybucji GK Specjał osiąga dwucyfrowe wzrosty: 2018 r. 11,30%), 2019 r. 28,40%, 2020 r. 17,1%. Estymowany zakładany wzrost na 2021 r. to ponad 16,78%. Grupa Specjał za rok 2020 r. osiągnęła zysk netto w wysokości ponad 38 mln złotych a wartość inwestycji w ub.r. przekroczyła 60 mln zł. GK Specjał posiada obecnie 85 tys. powierzchni magazynowej, dziennie dostarcza ponad 1100 ton towarów, oferując klientom ponad 22 tys. indeksów. Grupa stawia też na płatności gotówkowe - ponad 60% obrotu realizuje właśnie za gotówkę.

Partnerstwo dla handlu

GK Specjał zaprasza polskich przedsiębiorców do projektu „Partnerstwo dla handlu”. Jego celem jest przede wszystkim wzajemny dynamiczny rozwój na zasadzie synergii. W ramach projektu Specjał zapewnia partnerowi elementy rozwojowe, które przełożą się na rozwój ich działalności.

GK Specjał szuka też doradcy inwestycyjnego, który „sfokusowany będzie na rozwoju”. - Widzimy duże możliwości rozwoju – mówi Krzysztof Tokarz, prezes GK Specjał. - To jest nasz czas, wykorzystajmy tą szansę razem, argumenty przemawiają za nami – uważa.

Obecnie w porównaniu do lidera rynku GK Specjał zwiększył przychody w 2020 r. o 17,1% (lider rynku o 2,2%), zysk EBITDA wzrósł w GK Specjał o 33,9% (u lidera o 1,2%). Z kolei rentowność GK Specjał w 2020 r. wyniosła 1,9%, u lidera 0,3%, zysk netto GK Specjał za rok 2020 wzrósł o 42,7%, natomiast lider rynku zanotował spadek o ponad 14%.

Katarzyna Pierzchała 4370 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.