Ceny w Polsce wciąż rosną najszybciej w Europie

Marzec był siódmym miesiącem z rzędu, w którym inflacja na polskim rynku okazała się najwyższa z krajów Wspólnoty. W dodatku szybko przyspiesza - tempo wzrostu cen jest największe od ponad 9 lat.

Europejski urząd statystyczny Eurostat podał porównywalne dane na temat inflacji w różnych krajach Europy, czyli wskaźnik HICP (inflacja zharmonizowana) za marzec 2021 roku. Dane do inflacji HICP pochodzą z wydatków budżetów gospodarstw domowych oraz z rachunków narodowych, a do CPI (inflacja konsumencka podawana przez GUS) tylko z wydatków budżetów domowych.

W marcu wskaźnik ten dla Polski poszybował do poziomu 4,4% rok do roku, co jest najwyższym wskazaniem od grudnia 2011 roku. W pierwszych dwóch miesiącach roku utrzymywał się na poziomie 3,6%. Za nami znalazły się Węgry (3,9% wobec 3,3% w lutym), a dalej ex aequo Rumunia i Luksemburg (po 2,5%). Średnia dla całej Unii Europejskiej wyniosła 1,7% (w lutym 1,3%), a dla strefy euro 1,3% (poprzednio 0,9%).

W przeciwieństwie do lutego, gdy aż siedem krajów odnotowało spadek cen w ujęciu rocznym, tym razem w strefie deflacji pozostała już tylko Grecja (-2,0%). Poniżej średniej dla strefy euro znalazły się także Irlandia, Słowenia, Malta i Portugalia (+0,1%), Cypr i Łotwa (+0,3%) oraz Włochy, Bułgaria, Dania, Estonia i Hiszpania.

Aż do lutego 2019 roku włącznie Polska zaniżała średnią inflacji we Wspólnocie. Wskaźnik HICP dla naszego kraju wyniósł wówczas 1,3%, zaś dla całej UE 1,6%.

Przypomnijmy, że 15 kwietnia GUS podał wskaźnik inflacji konsumenckiej (CPI) za marzec – wyniósł on 3,2%, najwięcej od września 2020 roku.

Zdjęcie: Shutterstock, grafika: Eurostat

Magdalena Weiss 3120 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.