WSS Społem Śródmieście ucierpiała na pandemii

Spółdzielnia opublikowała właśnie sprawozdanie zarządu za 2020 r. Pokazuje ono, jak Społem daje sobie radę w czasie pandemii, a także jakie ma problemy. Wskazuje też wyzwania na ten rok.

Na zdjęciu: Anna Tylkowska, prezes WSS Społem Śródmieście

Prognozowane kierunki działania spółdzielni na bieżący rok obejmują m.in. ograniczenie spadku sprzedaży związanego z pandemią koronawirusa i zwiększanie efektywności działania, podejmowanie racjonalnych działań marketingowo-handlowych, dalsze rozwijanie działalności społeczno-wychowawczej a także systematyczne analizowanie wyników finansowych placówek handlowych „w celu efektywnego i racjonalnego wykorzystania powierzchni sprzedażowej” oraz poszukiwanie korzystniejszego sposobu zagospodarowania powierzchni.

W planach jest ponadto dalszy rozwój informatyczny spółdzielni (z uwzględnieniem e-sklepu), kontynuowanie zagospodarowania poddasza i remontu budynku przy ul. Nowy Świat 53 oraz poszukiwanie alternatywnych źródeł przychodów.

Czy wszystkie te założenia zostaną zrealizowane, czas pokaże. Jak zapewnia zarząd spółdzielni, prognozowane działania będą na bieżąco weryfikowane i uzupełniane, z uwzględnieniem sytuacji związanej z epidemią koronawirusa Inaczej się nie da, co pokazał ubiegły rok, podsumowany właśnie w sprawozdaniu zarządu za 2020 r.

Drastycznie spadła liczba klientów

W związku z epidemią koronawirusa tegoroczne zebrania grup członkowskich „Społem” WSS Śródmieście odbyły się online 12 i 13 kwietnia. Poinformowano na nich, że na dzień 31.12.2020 r. sieć handlowa spółdzielni liczyła 17 placówek o łącznej powierzchni sprzedażowej 3945 mkw.. Składa się na nią: 9 sklepów spożywczych o powierzchni sprzedażowej 2099 mkw., 2 sklepy LUX o (363 mkw.), 1 sklep LUX-mini (53 mkw.), 4 sklepy przemysłowe (420 mkw.) oraz jeden dom handlowy Hala Mirowska – tu odbywa się działalność własna handlowa na powierzchni sprzedażowej 1010 mkw.

Warto dodać, że spółdzielnia wydzierżawia 17 własnych lokali sklepowych i część powierzchni w DH Hala Mirowska na prowadzenie niekonkurencyjnej działalności wobec profilu działań Społem. Ponadto w Centrum Marszałkowska spółdzielnia podnajmuje powierzchnię na: Wistore, Drogerię Natura, kwiaciarnię Aga Flowers i bankomat Euronet. Pozostała powierzchnia to sklep spożywczy, trzy własne lokale przemysłowe oraz część wspólna i komunikacyjna.

I tu dochodzimy do wyników finansowych. W 2020 r. Społem Śródmieście poniosła stratę na całokształcie działalności w kwocie brutto - 6229,7 tys. zł, co stanowi 10,78% do sprzedaży brutto. Jak tłumaczy zarząd, strata wynika z wybuchu światowej pandemii koronawirusa COVID-19, który odcisnął swoje piętno na wielu branżach. Handel jest jedną z nich. Na długie tygodnie zamknięto wielkie galerie handlowe (m.in. część stoisk w Hali Mirowskiej) oraz wprowadzono obostrzenia, poprzez które drastycznie spadła liczba klientów robiących zakupy w placówkach handlowych.

Dodatkowe źródła finansowania

Przyjęta w latach poprzednich strategia działania spółdzielni zakładała przeznaczenie uzyskanych wpływów finansowych pochodzących ze sprzedaży własnego majątku (inwestycji Centrum Marszałkowska) na inwestycje związane z budową apartamentów na wynajem, poprzez nadbudowę piętra w budynku własnym przy ul. Nowy Świat 53 w Warszawie oraz zakup apartamentów w Szczyrku i Zakopanem. Przyjęty kierunek rozwoju spółdzielni zakłada poszerzenie profilu jej działania, który w przyszłości ma w sposób istotny poprawić jej rentowność.

Ponieważ wybuch pandemii COVID-19 spowodował drastyczny spadek przychodów z działalności podstawowej, jaką jest sprzedaż detaliczna oraz z tytułu najmu lokali, co w konsekwencji zmusiło władze spółdzielni do weryfikacji planów działania. Środki finansowe, które miały być przeznaczone na inwestycje deweloperskie, musiały zostać przekierowane na wsparcie detalicznej sieci sprzedaży, a tym samym utrzymać miejsca pracy zatrudnionych tam pracowników.

W związku z utraconymi wpływami i zyskami WSS Społem Śródmieście wystąpiła o dofinansowanie z PFR o wsparcie w ramach tarczy antykryzysowej. Jej wniosek do PFR nie uzyskał jednak aprobaty, a tym samym nie spółdzielnia nie otrzymała żadnego wsparcia finansowego.

Na dzień 31.12.2020 r. najstarsza warszawska spółdzielnia Społem zrzeszała 455 członków.

Katarzyna Pierzchała 4370 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.