Centra handlowe liczyły na otwarcie 19 kwietnia

Niestety tak się nie stanie. Rząd przedłużył covidowe obostrzenia dla dużych sklepów i galerii handlowych do 25 kwietnia.

14 kwietnia minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że co najmniej do niedzieli 25 kwietnia obowiązywać będą restrykcje wprowadzone przez rząd w związku z pandemią i dotyczące sklepów i centrów handlowych.

Obowiązujące od 27 marca obostrzenia dotyczą większości sklepów i punktów usługowych w centrach i parkach handlowych. Wyjątki to m.in. dla zlokalizowane tam sklepy spożywcze, apteki, drogerie, salony prasowe, księgarnie. Zamknięte pozostają także wolnostojące sklepy o powierzchni powyżej 2 tys. mkw., które handlują artykułami budowlanymi albo meblami.

Utrzymane zostaną nie tylko aktualne restrykcje dla handlu, ale również te dotyczące szkół, salonów fryzjerskich i kosmetycznych, kultury i kultu religijnego.

W sklepach, które mogą działać, obowiązują limity klientów. W placówkach o powierzchni powyżej 100 mkw. może przebywać jedna osoba na 20 mkw. powierzchni; w mniejszych limit wynosi 1 osobę na 15 mkw.

Na początku kwietnia Polska Rada Centrów Handlowych podała, że szacowana wartość zadłużenia branży wynosi już 90 mld zł, a roczny koszt odsetek od zaciągniętego zadłużenia sięga 3,2 mld zł. Przedłużenie lockdownu w centrach handlowych niestety jeszcze podniesie ten poziom zadłużenia.

Wciąż nie mogą też działać duże sklepy budowlane typu OBI czy Leroy Merlin, sportowe (Decathlon) i meblowe (IKEA). Aby zniwelować straty związane z lockdownem IKEA zaczęło organizować zakupy na żywo. IKEA Zakupy Na Żywo odbywają się na Facebooku oraz na stronie ikea.pl w poniedziałki i czwartki o godz. 18.00.

 

 

 

Katarzyna Pierzchała 4370 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.