I kwartał za nami. Co było droższe niż przed rokiem?

Główny Urząd Statystyczny opublikował szczegółowe dane na temat cen poszczególnych produktów i usług w marcu i w całym I kwartale. Sprawdziliśmy, jakie produkty spożywcze podrożały najbardziej.

W I kwartale 2021 roku najmocniej podrożał w ujęciu rocznym ryż

W ciągu trzech pierwszych miesięcy roku za większość produktów żywnościowych trzeba było płacić więcej niż rok wcześniej. Ogółem jednak sama żywność podrożała niewiele, bo zaledwie o 0,2%, podczas gdy średnia dla całego rynku to 2,7%. Towary ogółem były droższe o 1,4%, a usługi aż o 7,3%. Najmocniej podrożały usługi finansowe świadczone przez banki i inne instytucje - o 48,5%! Wywóz śmieci był droższy o 37% niż rok wcześniej, dwucyfrowo wzrosły też ceny m.in. opłat radiowo-telewizyjnych, usług stomatologicznych czy energii elektrycznej - po kilkanaście procent.

Przejdźmy jednak do żywności. Rekordzistami drożyzny okazały się - jak już zresztą było to w ubiegłym roku - produkty podstawowe. Najwyższą dynamiką wykazały się ceny ryżu (+7,6%), pieczywa (+6,1%) oraz mąki (+4,4%). Mleko podrożało o 3,9%, ryby i owoce morza o 3,2% a cukier - o 2,7%.

Były też produkty tańsze niż w I kwartale 2020 roku: wieprzowina potaniała aż o 12%, masło o 3,7%, drób o 2,1%, zaś jaja o 0,4%.

Ciekawie prezentują się ceny napojów. Przypomnijmy, że od stycznia 2021 roku obowiązuje tzw. podatek cukrowy. GUS wyszczególnia jednak tylko te kategorie napojów, które tym podatkiem akurat objęte nie są: kawę, herbatę, soki owocowe i warzywne, wody mineralne i źródlane oraz kakao i czekoladę w proszku. Ceny napojów bezalkoholowych ogółem wzrosły dużo mocniej niż żywności, bo o 5,3%. Najwyższą dynamikę odnotowały przy tym wody mineralne i źródlane (+7,1%), natomiast i kawa, i herbata lekko potaniały. Z badań instytutów badawczych wiadomo, że napoje objęte podatkiem zdrożały po Nowym Roku średnio o 23%.

Jeśli chodzi o używki, zarówno za napoje alkoholowe, jak i wyroby tytoniowe trzeba było w okresie styczeń-marzec płacić po 2,5% więcej niż rok wcześniej.

Zdjęcie: Shutterstock

Magdalena Weiss 3120 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.