Niemiecka sieć daje premie za szczepienia

Edeka Nord postanowiła - jako pierwsza sieć detaliczna - zachęcić pracowników do szczepienia się na COVID-19. W zamian daje premię.

Dodatkowe wynagrodzenie ma na celu przyspieszenie walki z koronawirusem. Obecnie pracownicy należący do drugiej grupy priorytetowej mogą otrzymać kupon na zakupy o wartości 50 euro. Oferta dotyczy wyłącznie pracowników Edeka Nord Handelsgesellschaft mbH, jak doprecyzowała rzeczniczka sieci na pytanie zadane przez Lebensmittel Zeitung.
 
Edeka Nord to jedna z siedmiu działających w Niemczech spółdzielni pod nazwą Edeka, zlokalizowana w najbardziej na północ wysuniętej części Niemiec, m.in. z Kilonią, Hamburgiem i Lubeką. Rzeczniczka nie potrafiła powiedzieć, czy sieci z innych regionów zechcą pójść za jej przykładem.
 
Oferta nie dotyczy osób samozatrudnionych, a zdecydowana większość z prawie 700 sklepów w regionie północnym prowadzona jest przez osoby samozatrudnione. W 2019 r. w sklepach sieci pracowało ok. 4,4 tys. osób, co czyniło ją jednym z największych pracodawców w regionie. Sprzedaż wyniosła wówczas 3,1 mld euro.
 
Nagradzanie za szczepienia nie jest pomysłem nowym, ale po raz pierwszy zdarzyło się w Niemczech. W Stanach Zjednoczonych Aldi i Lidl już płaciły swoim pracownikom dodatki za szczepienia. Lidl zaoferował ponoć 200 dolarów amerykańskich, podczas gdy Aldi proponuje dwie stawki godzinowe plus zwrot kosztów szczepień (np. dojazdu). Eksperci jednak wątpią, czy relatywnie niewysokie premie zwiększą motywację pracowników do zaszczepienia się. Z kolei znacząca kwota może być uznana za próbę wywarcia presji na pracownikach.
 
Zdjęcie: Lebensmittel Zeitung
Magdalena Weiss 3106 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.