Amazon bije rekordy w Gliwicach

Obiekt Amazona w Gliwicach jest największym budynkiem firmy w Polsce (210 tys. mkw.) a pracę ponad 2 000 pracowników wspiera tu ponad 3 900 robotów transportowych. Właśnie obchodzi 1. urodziny.

Na zdjęciu: Tomasz Michalski, dyrektor centrum Amazon Gliwice

Centrum logistyczne Amazon w Gliwicach jest dziewiątym centrum logistycznym firmy w Polsce oraz jej trzecim obiektem na Śląsku (dwa inne są w Sosnowcu). Rozpoczęło działalność dokładnie rok temu. Wówczas Amazon ogłosił, że stworzy tu 1 000 miejsc pracy, które udało się podwoić w ciągu 12 miesięcy. Do tej pory ponad 2 000 osób znalazło zatrudnienie w największym centrum robotycznym firmy w Polsce - 3 900 robotów pomaga pracownikom kompletować zamówienia klientów. Innowacje Amazon Robotics mają na celu sprawić, aby praca była jeszcze łatwiejsza i bezpieczniejsza oraz stale poprawiać doświadczenia klientów.

- Śląsk jest dla nas bardzo ważnym regionem, dlatego w dalszym ciągu będziemy tutaj wspierać również społeczności lokalne – mówi Tomasz Michalski, dyrektor centrum logistycznego Amazon w Gliwicach. - Dzięki sprawnej, pełnej sukcesów współpracy z lokalnymi przedsiębiorcami i społecznościami, wciąż dostarczamy najwyższy poziom obsługi naszym klientom w Polsce oraz Europie, jednocześnie przyczyniając się do ekonomicznego rozwoju regionu - dodaje.

Z okazji pierwszych urodzin Amazon zorganizował szereg aktywności, w których mogli wziąć udział pracownicy. Tegoroczne obchody odbyły się w duchu zrównoważonego rozwoju i troski o środowisko. W okolicy centrum pracownicy sadzili drzewa, które stworzą zieloną, ekologiczną strefę. W trakcie urodzinowego tygodnia nie zabrakło również kulinarnych niespodzianek oraz prezentów dla pracowników – nasion drzew, aby mogli zasadzić własne rośliny i lokalnie wspierać proekologiczne inicjatywy.

Warto odnotować, że od 2014 r. Amazon stworzył 18 000 stałych miejsc pracy w Polsce. Płace pracowników poziomu początkowego rozpoczynają się od 20 zł brutto za godzinę, a liderów zespołów od 25 zł brutto za godzinę. Zatrudnionym osobom przysługują również dodatkowe miesięczne premie w wysokości do 15%, uzależnione od frekwencji indywidualnej i wyników zespołu. Ponadto, Amazon zapewnia świadczenia pozapłacowe, takie jak bezpłatny transport do i z miejsca pracy na wybranych trasach, ciepłe posiłki za 1 zł, ubezpieczenie na życie, prywatną opiekę medyczną oraz możliwość skorzystania z programu „Postaw na Swój Rozwój”. Dzięki niemu, pracownicy o co najmniej rocznym stażu w Amazon, którzy chcą zyskać nowe kwalifikacje, mogą w ciągu 4 lat otrzymać dofinansowanie nawet do 26 000 zł na opłacenie czesnego, kursów i materiałów edukacyjnych.

Obecnie Amazon ma w naszym kraju dziewięć centrów logistyki e-commerce w Sadach koło Poznania, Sosnowcu, Kołbaskowie koło Szczecina, Bielanach Wrocławskich (dwa obiekty firmy), Łodzi, Pawlikowicach koło Łodzi, Okmianach koło Bolesławca i w Gliwicach, Centrum Rozwoju Technologii Amazon w Gdańsku i oddział Amazon Web Services w Warszawie. W 2021 r. zostanie otwarte 10. centrum logistyczne w Świebodzinie. 2 marca 2021 r. został uruchomiony serwis amazon.pl, gdzie polscy klienci mogą wybierać spośród ponad 100 milionów produktów.

Amerykańska Izba Handlowa, która w 2020 r. podsumowała 30 lat działalności amerykańskich przedsiębiorstw w Polsce, ogłosiła, że Amazon jest największym pracodawcą ze Stanów Zjednoczonych w kraju i trzecim co do wielkości amerykańskim inwestorem.

Katarzyna Pierzchała 4370 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.