W środę komunikat w sprawie obostrzeń

Po środowym posiedzeniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego rząd wyda komunikat w sprawie obostrzeń. - Jesteśmy na etapie dyskusji, nie ma decyzji, jakiego okresu będzie to dotyczyło - poinformował w wywiadzie dla portalu rp.pl szef MZ Adam Niedzielski.

Minister Zdrowia Adam Niedzielski pytany o to, kiedy można się spodziewać kolejnych decyzji w sprawie obostrzeń, odparł, że m.in. na ten temat w środę 14 kwietnia będzie rozmawiał rządowy zespół zarządzania kryzysowego.

- (...) po tym posiedzeniu wydamy oficjalny komunikat - poinformował szef resortu zdrowia. - Na razie jesteśmy na etapie dyskusji, ale dyskusji, która będzie się jutro finalizowała i na pewno będziemy jutro przedstawiali, co dalej, co z kolejnym tygodniem czy tygodniami. Też tutaj nie ma ostatecznej decyzji, jakiego okresu będzie to dotyczyło - powiedział.

Aktualne obostrzenia obowiązują do niedzieli 18 kwietnia. Jeśli chodzi o ich luzowanie, według wcześniejszych deklaracji rządu, w pierwszej kolejności najmłodsze dzieci mają wracać do żłobków i przedszkoli, a starsze z klas I-III do nauki stacjonarnej, choćby w trybie hybrydowym.

Jeśli chodzi o zbliżającą się majówkę, minister powiedział, że jest zbyt wcześnie, aby zakładać, że spędzimy ją podobnie jak przed pandemią.

Tymczasem Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej apeluje do rządu, by pozwolił na uruchomienie ogródków gastronomicznych od 1 maja br.

Jak powiedział PAP sekretarz generalny zarządu Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej (IGGP) Sławomir Grzyb, otwarcie ogródków pozwoli bezpiecznie wrócić restauracjom do działalności. - Na wolnym powietrzu nie ma czego wietrzyć, a branże zamknięte muszą wrócić do pracy - zaznaczył.

Dodał, że branża apeluje też o obniżkę VAT w gastronomii do jednej stawki 5% na wszystkie produkty i usługi gastronomiczne. - Ministerstwo finansów twierdzi, że to by kosztowało 1,4 mld rocznie, i dlatego nie chce pomóc w takiej kwocie gastronomii.

Według IGGP do 20 tys. lokali gastronomicznych nie otrzymało żadnej pomocy z Tarczy 6.0 a z Tarczy PFR 2.0 na ok. 76 tys. działających lokali w kraju skorzystało 15.592 firmy.

Ilona Mrozowska 4097 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.