Mars inwestuje w roboty

Właściciel batonów Mars, Snickers czy drażetek M&M's testuje nowy sposób sprzedaży swoich produktów.

W Stanach Zjednoczonych producent we współpracy z siecią supermarketów ShopRite i producentem robotów Savioke testuje robota, który oferuje klientom w okolicy batony czekoladowe i gumę do żucia.
 
Amerykanie opracowali autonomicznego robota cukierniczego o nazwie Smiley.
Maszyna od kilku tygodni jeździ samodzielnie po sklepie wypełniona batonami i gumą do żucia, oferując produkty klientom. Dzięki czujnikom automat rozpoznaje, czy w pobliżu znajdują się ludzie. Smiley zwraca na siebie uwagę muzyką i sygnałami dźwiękowymi.
 
Jest to również odpowiedź na wzrost liczby rozwiązań samoobsługowych. W przeciwieństwie do tradycyjnej strefy kasowej klienci rzadziej stykają się tam z towarami impulsowymi. W czasach koronawirusa ten trend ponownie się nasilił.
 
- Dlatego nadszedł czas, aby Mars spróbował nowych rzeczy: jako wiodąca firma cukiernicza wiemy, że klienci robią coraz bardziej ukierunkowane zakupy w sklepie, a sprzedawcy detaliczni przechodzą na bezproblemowe zakupy w sklepie - cytują amerykańskie media menedżera Marsa Matta Tice'a. Niemniej jednak klienci nadal chcieliby być zaskakiwani i oddawać się impulsowym zakupom. Według Tice'a innowacyjne rozwiązania, takie jak Smiley, pomagają detalistom poprawić sprzedaż i zapewniają klientom pozytywne wrażenia zakupowe.
 
Pomimo wielu inicjatyw roboty w sklepach wciąż są rzadkością. Większość projektów nie wychodzi poza fazę testową. Inaczej sytuacja wygląda w logistyce. Tam autonomicznie pracujące roboty od dawna uważane są za standard.
 
Zdjęcie: Lebensmittel Zeitung
Magdalena Weiss 3120 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.