Alibaba ukarany, ale... akcje w górę

Chińskie organy ds. konkurencji wydały wreszcie orzeczenie ws. kary dla właściciela największej platformy internetowej, firmy Alibaba. Ma zapłacić ponad dwa miliardy euro.

Chińskie organy ochrony konkurencji nałożyły na grupę Alibaba rekordową grzywnę w wysokości równowartości 2,3 mld euro. Regulator od lat zarzuca internetowemu gigantowi łamanie prawa konkurencji - chodzi głównie o zakazywanie sprzedawcom wystawiania do sprzedaży swoich produktów na konkurencyjnych platformach.

Alibaba nie zamierza odwoływać się od decyzji, obiecując, że „zapewni zgodność umów z prawem”, jak informuje South China Morning Post. Prezes Alibaby, Daniel Zhang, nie spodziewa się żadnego istotnego wpływu kary na firmę.  Nałożona kara wynosi 4% przychodów Alibaby w 2019 roku, czyli mocno poniżej maksymalnego limitu 10% wyznaczonego przez chińskie prawo antymonopolowe. Kurs akcji Alibaby na giełdzie w Hongkongu wzrósł w poniedziałek o ponad 5%.

Śledztwo w sprawie Alibaby rozpoczęło się w grudniu ubiegłego roku. Choć gigant w istocie łamał prawo, nie jest tajemnicą, że decyzja ma podłoże polityczne - Pekin rozprawia się z firmami technologicznymi, które uważa za zbyt duże. Inni giganci technologiczni w kraju również znajdują się pod rosnącą presją ze strony regulatorów - tylko w ostatnim miesiącu dwanaście firm, w tym Tencent, Baidu i Didi Chuxing, zostało ukaranych grzywną za naruszenie przepisów antymonopolowych. W listopadzie ubiegłego roku władze chińskie wstrzymały planowaną ofertę publiczną spółki zależnej Alibaba, Ant Group, uzasadniając to istotną zmianą „otoczenia regulacyjnego”. Nadal nie jest jasne, kiedy i czy w ogóle nastąpi debiut, który miał być rekordowy pod względem wartości na świecie. Znawcy branży zakładają, że nastąpi to najwcześniej w 2022 roku. Do tego czasu wartość giełdowa grupy Ant mogłaby się znacznie skurczyć - nawet o około 60%, jak szacuje „Bloomberg”.

Magdalena Weiss 3106 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.