ZPPHiU zadowolony z rządowej regulacji czynszów

- Cieszy nas ruch rządu mogący uchronić nas od wieloletniego braku rozstrzygnięć w czasie trwania procesów sądowych - mówi Zofia Morbiato, dyrektor generalna Związku Polskich Pracodawców Handlu i Usług.

Przedstawiciele przedsiębiorców zrzeszonych w ZPPHiU i korzystających z przestrzeni handlowej w centrach handlowych wyrażają zadowolenie z faktu, że dostrzeżono ich położenie, a propozycje rozwiązań premiera Mateusza Morawieckiego podążają we właściwym kierunku. Równocześnie wskazują na niejasności, które powinny zostać doprecyzowane w szczegółowych zapisach ustawodawcy.

- Przyjmujemy z zadowoleniem dostępną w przestrzeni publicznej propozycję rządu, która jest wyrazem zrozumienia dla polskich przedsiębiorców. Nadal jednak z uwagą przyglądamy się szczegółom tej koncepcji, bo w przepisach wykonawczych tkwić będzie sukces lub porażka proponowanych rozwiązań. Czekamy na więcej konkretów – komentuje Zofia Morbiato, dyrektor generalna ZPPHiU.

Wskazuje, że według artykułu 495 Kodeksu Cywilnego korzystający z przestrzeni handlowej w galeriach i tak są zwolnieni ze świadczeń za czas lockdownu. - Cieszy ruch rządu mogący uchronić nas od wieloletniego braku rozstrzygnięć w czasie trwania procesów sądowych. Rozumiemy uwarunkowania rządu i akceptujemy zasady rozłożenia obciążeń pomiędzy strony - my płacimy 20% świadczeń za okres lockdownu, co traktujemy jako ukłon w stronę udostępniających przestrzeń handlową i pomoc dla nich, a przez trzy miesiące po zakończeniu lockdownu nasze obciążenia zostaną obniżone o 50% – tłumaczy Zofia Morbiato.

Jest to zdecydowanie przeciwstawne stanowisko do reakcji Polskiej Rady Centrów Handlowych, która wprost zażądała wycofania się rządu z decyzji ogłoszonej 1 kwietnia. Według Rady zmiany dotyczące ustawowego regulowania sposobu kształtowania umów najmu między dwoma niezależnymi podmiotami są zaskakującym rozwiązaniem, niezgodnym z prawem. Pogłębiają nierówność stron i antagonizują uczestników rynku.

Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług zrzesza ponad 160 firm, w których zatrudnienie znajduje ponad 205 tysięcy pracowników.

Katarzyna Pierzchała 4275 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.