PIH walczy o zwolnienie z VAT-u darowizn produktów przemysłowych

Polska Izba Handlu przygotowała petycję do Senatu RP ws. zwolnienia z VAT-u darowizn produktów przemysłowych.

Na zdjęciu: Maciej Ptaszyński, wiceprezes Polskiej Izby Handlu

Według Izby zdarzają się sytuacje, że np. sklepy z odzieżą wyrzucają niesprzedane kolekcje zamiast oddać je potrzebującym. Dotyczy to nie tylko ubrań, ale wielu produktów przemysłowych – niektórych sprzętów elektronicznych, przyborów szkolnych, środków czystości, mebli, wyposażenia domowego itp.

Dlaczego tak się dzieje? Polskie przepisy wymagają od przedsiębiorcy-darczyńcy przekazującego produkty przemysłowe zapłacenia podatku VAT od takich darowizn. Niestety, powoduje to, że utylizacja niesprzedanych rzeczy jest tańsza niż oddanie ich potrzebującym. Ma to także zły wpływ na środowisko. Pomnażanie strat jest sprzeczne z ideą działalności gospodarczej – zwłaszcza w dobie kryzysu pandemicznego firmy nie zawsze mają środki, aby zapłacić podatek VAT od darowizn.

– Potrzebne są zmiany w prawie. Chcemy, aby polscy przedsiębiorcy mieli opłacalną ekonomicznie możliwość pomagania, szczególnie w czasie kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa – mówi Maciej Ptaszyński, wiceprezes Polskiej Izby Handlu. - Zaprosiliśmy do podpisania petycji zainteresowane strony, czyli organizacje charytatywne, ekologiczne oraz stowarzyszenia przedsiębiorców. Chcemy wzmocnić ten apel także głosami opinii publicznej, czyli zwykłych obywateli – dodaje.

I przekonuje, że zaproponowana modyfikacja przepisów spowoduje pozytywne zmiany w trzech obszarach: polscy potrzebujący będą mogli skorzystać z szerszej pomocy, środowisko będzie obciążone mniejszą ilością odpadów a przedsiębiorcy będą mogli niskokosztowo przekazywać charytatywnie niesprzedany towar.

Petycję można podpisać tu: https://podpisz.to/petycja/apelujemy-o-zwolnienie-z-podatku-vat-darowizn-produktow-przemyslowych,773

 

Katarzyna Pierzchała 4275 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.