SelfMaker ma nową halę produkcyjną

Producent m.in. kiosków i i kas samoobsługowych przeniósł się do nowej hali produkcyjnej w Chechle k. Łodzi. Firma zakupiła 3 ha ziemi wraz z zabudowaniami po starej pieczarkarni i adaptuje przestrzeń do swoich potrzeb.

Do tej pory zmodernizowane zostało 2 tys. mkw. głównej hali, która docelowo obejmie powierzchnię 3 tys. mkw.

- Celowo podjęliśmy decyzję o zakupie już istniejących zabudowań. Chcieliśmy uniknąć stawiania hali od podstaw – przyznaje Marek Wieteska, prezes SelfMaker. - Wiąże się to z uruchomieniem całego procesu przemysłowego: od wytworzenia elementów konstrukcyjnych hali, przez transport i montaż. To z kolei przyczynia się do dodatkowych emisji CO2, a nam zależy na prowadzeniu działalności w zgodzie z sadami Gospodarki Obiegu Zamkniętego – podkreśla.

I dodaje, że ideą, która przyświeca firmie przy tworzeniu produktów, jest to, aby wpisywały się one w tkankę miejską, a w przypadku urządzeń wewnętrznych, w zaprojektowaną już przestrzeń. - Z tego też powodu uznaliśmy, że modernizacja istniejących zabudowań będzie zgodna z filozofią firmy. Zamiast stawiać nową halą i ingerować w krajobraz postanowiliśmy odnowić zagospodarowaną wcześniej przestrzeń – mówi Wieteska.

Na etapie modernizacji hali dach został przystosowany do zamontowania paneli słonecznych. Docelowo także 1 ha powierzchni działki zostanie zagospodarowany na farmę paneli fotowoltaicznych o mocy 1 MWh. Pozwoli to na osiągnięcie prawie całkowitej samowystarczalności energetycznej hali.

- Chcemy pokazać, że przemysł może być przyjazny dla środowiska, że możliwe jest zbudowanie zakładu, który nie tylko nie pobiera energii z systemu, a nawet oddaje jej nadwyżkę. Uważam, że inwestycje w odnawialne źródła energii powinny być taktowane priorytetowo przez sektor produkcyjny – uważa Marek Wieteska.

Na 3 tys. mkw. głównej hali znajdą się m.in. stalowania z lakiernią i montownia wyposażona w urządzenia do półautomatycznego montażu. Zostanie także wydzielona przestrzeń dla działu R&D, w którym przeprowadzane będą badania, analizy i eksperymenty, oraz dla działu elektroniki, który będzie przeprowadzał testy zaprojektowanych rozwiązań.

W tej chwili hala została już wyposażona w tzw. „poligon”, czyli miejsce do testowania wpływu warunków atmosferycznych na urządzenia SelfMaker.

- Jest to bardzo ważny obszar, ponieważ wiele z naszych urządzeń docelowo jest stawianych na zewnątrz. Tym samym są narażone na skrajne warunki pogodowe – wyjaśnia prezes SelfMaker. - Nowo powstała przestrzeń testowa pozwala na poddanie urządzeń działaniu wiatru, wody, śniegu czy bardzo wysokich lub niskich temperatur. Dzięki odpowiednim modyfikacjom chłodni, osiąga ona temperaturę nawet -20 st. C – tłumaczy.

Podkreśla, że inwestycja w halę produkcyjną pozwoli na realizację projektów wyłącznie własnymi siłami i przełoży się na zwiększenie efektywności – firma szacuje dziesięciokrotny wzrost produkcji. Na dalszych etapach rozbudowy SelfMaker planuje postawienie własnego magazynu szybkiego składowania, samowystarczalnego kontenerowego biura oraz otwarcie show room’u.

SelfMaker to spółka technologiczna, projektująca i budująca multifunkcyjne urządzenia samoobsługowe, narzędzia integracyjne oraz oprogramowanie w pełni dostosowane do potrzeb klientów w różnych gałęziach rynku. W portfolio firmy znajdują się m.in. kioski i kasy samoobsługowe, zautomatyzowane kioski dezynfekujące czy urządzenia automatyzujące sprzedaż.  

Katarzyna Pierzchała 4439 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.