Eurocash od stycznia szuka inwestora

Największy polski hurtownik, prowadzący również franczyzę sieci detalicznych, takich jak Delikatesy Centrum czy Groszek poinformował, że prowadzi "przegląd opcji strategicznych". Co to oznacza?

- 28 stycznia 2021 r. zarząd podjął decyzję o rozpoczęciu procesu przeglądu potencjalnych opcji strategicznych rozwoju Grupy Eurocash i w tym celu w dniu 29 stycznia 2021 r. podpisał umowę z doradcą strategicznym oraz następnie zaangażował do procesu / zawarł umowy z doradcami finansowymi i komercyjnymi, którzy pomogą spółce w identyfikacji i potencjalnym wyborze optymalnych opcji strategicznych. Przegląd opcji strategicznych ma na celu wybór najkorzystniejszego sposobu realizacji długoterminowego celu spółki, którym jest rozwój Grupy prowadzący do maksymalizacji wartości dla obecnych i przyszłych akcjonariuszy spółki - poinformował Eurocash w oficjalnym, ale o ponad dwa miesiące opóźnionym komunikacie.

"Przegląd opcji strategicznych" zazwyczaj oznacza albo rozważanie sprzedaży jakiejś odnogi działalności albo poszukiwanie inwestora, który wspomógłby firmę zastrzykiem gotówki. Eurocash podaje, że w pierwszym rzędzie chodzi o tę drugą możliwość, ale pierwsza też nie jest wykluczona.

- W ramach przeglądu spółka zamierza przeanalizować scenariusze obejmujące m. in. ewentualne pozyskanie nowych inwestorów dla spółki lub wybranych segmentów jej biznesu; analizowane będą również potencjalne opcje związane z reorganizacją grupy w celu dalszego uporządkowania struktury grupy. Powyższa lista opcji nie jest zamknięta i nie wyklucza uwzględnienia innych, niewymienionych powyżej opcji, jeżeli takie pojawią się w wyniku realizacji przeglądu, nie wyłączając zbycia aktywów - zastrzega Eurocash.

Spółka podjęła decyzję o opóźnieniu publikacji 29 stycznia 2021 r., gdyż - jak informuje - upublicznienie informacji o rozpoczęciu procesu przeglądu szeregu możliwych opcji strategicznych mogłoby źle wpłynąć na proces analizy poszczególnych opcji i wybór najwłaściwszej; nie ma też pewności czy potencjalnie rozważane opcje strategicznego rozwoju w rzeczywistości nie wpłynęłyby negatywnie na rozwój i wizerunek spółki.

Hurtownik zdecydował się na ujawnienie informacji, ponieważ otrzymał już wyniki analiz przeprowadzonych przez doradców finansowych i komercyjnych, które potwierdziły zasadność planu restrukturyzacji Grupy Eurocash wraz ze wstępną analizą możliwych rozwiązań strategicznych.

Po analizie powyższych wyników prac/analiz 2 kwietnia 2021 r. zarząd podjął uchwałę o kontynuacji przeglądu potencjalnych opcji strategicznych rozwoju Grupy Eurocash.

Magdalena Weiss 3048 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.