Premier: trwa dyskusja ws. bonu gastronomicznego

Póki co nie wiadomo, kiedy i w jakiej ostatecznej formie taki bon miałby zostać wprowadzony w życie.

Już przeszło rok lokale gastronomiczne w Polsce nie działają tak jak przed pandemią. Albo mogą wydawać jedzenie tylko na wynos, albo - jak w okresie wakacyjnym i wczesną jesienią - musiały pracować w ścisłym reżimie sanitarnym, w tym ograniczając liczbę osób, które jednocześnie mogły przebywać w lokalach.

Dla wielu właścicieli lokali sytuacja stała się na tyle dramatyczna i trudna, że otwierają swoje miejsca pracy dla konsumentów wbrew obostrzeniom lub po prostu bankrutują.

Z rządowych kuluarów przyszły więc wieści, że obok bonu turystycznego, który ważny jest do końca marca 2022 r., może pojawić się bon gastronomiczny.

Głos w tej sprawie w drugiej połowie marca najpierw zabrała wiceminister rozwoju, pracy i technologii (MRPiT) Olga Semeniuk, która pytana w audycji portalu money.pl, kiedy będzie ostateczna decyzja odnośnie bonu gastronomicznego, odpowiedziała: - Mam nadzieję, że na przestrzeni najbliższych kilkunastu dni taka decyzja oczywiście zapadnie, być może szybciej.

W czwartek 1 kwietnia do sprawy odniósł się premier Mateusz Morawiecki. Pytany na konferencji przez dziennikarzy o możliwość wprowadzenia bonu gastronomicznego, stwierdził: - Dzisiaj takie możliwości oferowania bonów pracownikom przez przedsiębiorców, przez pracodawców już są możliwe i owszem przedsiębiorcy dyskutują z ministerstwem finansów, z ministerstwem rozwoju, z polskimi funduszami o możliwości zwiększenia tej stawki. Jest to jeden z mniejszych instrumentów, ale również ważnych".

Wskazał, że największym rodzajem wsparcia są m.in. zwolnienia ze składek ZUS, czy postojowe, ale "oczywiście jest całe instrumentarium mniejszych środków".

Nie wiadomo jeszcze, jaki kształt może ostatecznie przyjąć bon gastronomiczny, ale w Polsce funkcjonuje od niedawana Polski Bon Turystyczny. Jest to elektroniczny dokument, którym można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie kraju. Realizowany jest od 1 sierpnia 2020 r, a pozostaje ważny do końca marca 2022 r. Nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością wsparcie wynosi 1000 zł.

Według MRPiT z lutego 2021 r. do tej pory aktywowano 1,1 mln bonów, a zrealizowano - 332 tys.

Zdjęcie: Shutterstock