COVID i ASF przetrzebiły wynik GK Gobarto

Hodowca trzody chlewnej i producent mięsa oraz wędlin Gobarto w 2020 r. utrzymał przychody z poprzednich 12 miesięcy, ale odnotował stratę w miejsce zysku.

Sytuacja Grupy w minionych dwunastu miesiącach kształtowana była zarówno przez działania podejmowane przez zarząd, jak i czynniki zewnętrzne, będące poza kontrolą Grupy, poinformował w liście do akcjonariuszy Marcin Śliwiński, prezes zarządu Gobarto.
 
- Zamknięcie gospodarki związane z pandemią ograniczyło popyt na wieprzowinę w Polsce oraz krajach, do których Gobarto eksportowało produkty. Dodatkowe pojawienie się wirusa ASF na terenie Niemiec uniemożliwiło eksport mięsa wieprzowego z tego kraju do Chin, powodując wystąpienie olbrzymich nadwyżek produkcji żywca w Unii Europejskiej, a za co za tym idzie - drastyczny spadek jego cen - tłumaczy.
 
W 2020 r. Grupa miała 1,955 mld zł przychodów wobec 1,971 mld zł rok wcześniej. Na poziomie operacyjnym zanotowała stratę 13,2 mln zł w miejsce 29,2 mln zł zysku z 2019 r., natomiast strata netto wyniosła 31,6 mln zł wobec 21,85 mln zł zysku rok wcześniej.
 
- Przez ostatnie siedem tygodni zeszłego roku poziom [cen żywca] wynosił 1,19 euro/kg i utrzymywał się aż do 10 lutego br. Wcześniej cena żywca notowanego na giełdzie ZMP kształtowała się na poziomie 1,27 euro/kg, co również było historycznym minimum wyjaśnia prezes Gobarto. - Trend spadkowy widoczny był w Polsce niemal przez cały rok poza okresem styczeń-marzec oraz czerwcem, gdzie dało się odczuć efekt odmrażania gospodarki i luzowania obostrzeń sanitarnych). W grudniu 2020 r. polscy dostawcy za żywiec wieprzowy uzyskiwali przeciętnie 3,87 zł/kg, czyli o 6% mniej niż w listopadzie oraz aż o 39% mniej niż w grudniu 2019 r. - przypomina Marcin Śliwiński. Podkreśla także, że mimo wielu ograniczeń eksportowych, przychody ze sprzedaży zagranicznej utrzymują się w Grupie na stałym, wysokim poziomie i na koniec zeszłego roku osiągnęły one 13,72% udział w przychodach ogółem przy wartości 268,38 mln zł.
 
Zamknięcie rynku HoReCa oraz trwające od wielu miesięcy ograniczenia w jego funkcjonowaniu poskutkowały jednak spadkiem przychodów w tym segmencie o 19,23% do wartości 82,37 mln zł. Z kolei utrzymujące się przez dłuższy czas rekordowo niskie ceny żywca wieprzowego sprawiły, że mimo wysokiego poziomu przychodów Grupa zanotowała stratę netto – 31,63 mln zł oraz stratę na sprzedaży – 6,68 mln zł przy skonsolidowanym zysku EBITDA w kwocie 24,81 mln zł.
 
Najgorszy wynik zanotował segment Trzoda chlewna, gdyż ceny żywca przez osiem miesięcy w roku nie pokrywały kosztów produkcji. Ceny zaczęły rosnąć dopiero w marcu 2020 r.
 
W ubiegłym roku zarząd podejmował działania w celu uproszczenia struktur Grupy. W czerwcu 2020 r. Gobarto  sprzedało 100% udziałów w ZM Silesia Cedrobowi (zarówno Gobarto, jak i ZM Silesia wchodzą w skład Grupy Cedrob).
 
- Transakcja ta wpisuje się w strategię rozwoju Grupy na lata 2019-2024, której jednym z kluczowych fundamentów jest koncentracja na segmencie zwierzęcym, produkcyjnym i dystrybucyjnym przy znaczącym ograniczeniu aktywności w segmencie przetwórczym - informuje prezes spółki. - W zeszłym roku, mimo trudnych warunków rynkowych, GK Gobarto ukończyła jedną z ważniejszych – z punktu widzenia rozwoju segmentu trzody chlewnej – inwestycji. Została uruchomiona ferma zarodowa w Zalesiu dla ponad sześciu tysięcy loch, będąca największym tego typu obiektem w kraju.
 
Sama spółka Gobarto na poziomie jednostkowym miała 1,57 mld zł przychodów wobec 1,50 mld zł rok wcześniej i wypracowała zysk netto w wysokości 23,5 mln złotych wobec straty 5, 05 mln zł w 2019 roku.
Magdalena Weiss 3048 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.