Testy na przeciwciała dostępne w kolejnych sieciach

Najpierw Biedronka, potem Lidl, teraz Aldi, Kaufland i Netto. Testy na obecność przeciwciał Covid-19 stają się niemal masowo dostępne w sieciach handlowych. Co ciekawe, nie ma ich w aptekach.

W środę 31 marca Aldi ogłosiło, że wzorem spółki matki Aldi Nord w Niemczech, od czwartku 1 kwietnia również polscy klienci sklepów Aldi mogą zakupić testy serologiczne wykrywające we krwi obecność przeciwciał wytworzonych przez organizm w odpowiedzi na infekcje, w tym SARS-CoV-2. Testy sprzedawane są w cenie 39,99 zł za sztukę.

To te same testy szwajcarskiej firmy PRIMA Lab, które dostępne już były w Biedronce (dwukrotnie), a potem w Lidlu. W Biedronce na początku sprzedawano je w cenie 49,99 zł. Jednak po tym jak Lidl obniżył ich cenę do 39,99 zł - Biedronka zrobiła to samo, o czym Handel Extra poinformował jako pierwszy.

Również w środę, ale w godzinach popołudniowych, kolejne sieci poinformowały, że u nich również dostępne są podobne testy, choć już innych firm.

- W związku z niesłabnącą pandemią Covid-19 i rosnącą potrzebą możliwości testowania w domu, Netto wprowadza do swojej oferty testy na obecność przeciwciał Covid-19. Testy od 1 kwietnia dostępne są we wszystkich sklepach sieci - poinformowało Netto. O testy należy pytać przy kasach. W każdym opakowaniu znajdują się dwa testy w cenie 79,98 zł za opakowanie (39,99 zł za jeden test, a więc dokładnie tyle ile kosztowały w Lidlu i Biedronce, choć w Netto trzeba nabyć "dwupak"). Ze względu na spodziewane duże zainteresowanie wprowadzony jest limit sprzedaży do dwóch podwójnych opakowań (czterech testów) na osobę.

Również w środę 31 marca Kaufland poinformował, że i w jego placówkach "zaczną pojawiać się" testy serologiczne wykrywające obecność przeciwciał wirusa SARS-COV-2. - Test firmy LOMINA AG dostępny w sieci Kaufland to dodatkowe narzędzie wspierające, dzięki któremu klienci będą mogli zorientować się czy przebyli infekcję na podstawie obecności przeciwciał wytwarzanych przez organizm po kontakcie z koronawirusem - przekonuje Kaufland.

Podobnie jak w Netto w cenie 79,99 zł klienci Kauflandu za opakowanie otrzymają dwa pakiety testów serologicznych do samodzielnego wykonania w domu.

A w aptekach pusto

Sieci przyznają, że wprowadzają testy, bo takie są oczekiwania klientów. Wygląda też na to, że spieszą się, aby testy wprowadzić jeszcze przed Wielkanocą. Tymczasem trudno tego typu produkty znaleźć w polskich aptekach. Zapytaliśmy Naczelną Radę Aptekarską dlaczego tak się dzieje i czy przypadkiem to nie apteki powinny być miejscem, w którym w takie testy można się zaopatrzyć. Dostaliśmy dość lakoniczną odpowiedź. - Jeżeli testy będą dostępne w hurtowniach farmaceutycznych, apteki będą miały możliwość ich zamówienia. Na ten moment obserwujemy umiarkowane zainteresowanie tym asortymentem ze strony pacjentów - powiedział nam Tomasz Leleno, rzecznik prasowy Naczelnej Izby Aptekarskiej.

Zdjęcie: Kaufland

 

Ilona Mrozowska 4642 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.