Trzecia sieć, po Biedronce i Lidlu, sprzedaje testy na przeciwciała

Rzadko można spotkać je w aptece, o czym mówi wprost Naczelna Izba Aptekarska. Za to kolejne sieci dołączają do asortymentu testy na przeciwciała SARS-CoV-2. Chodzi o testy jednej firmy, sprzedawane w każdej sieci w tej samej cenie.

Aldi Nord to pierwsza sieć spożywcza, która w Niemczech na początku marca wprowadziła do sprzedaży testy antygenowe wykrywające obecność koronawirusa. Od czwartku 1 kwietnia również polscy klienci sklepów Aldi będą mogli zakupić testy serologiczne wykrywające we krwi obecność przeciwciał wytworzonych przez organizm w odpowiedzi na infekcje, w tym SARS-CoV-2. Testy w cenie 39,99 zł za sztukę dostępne będą w sklepach Aldi w całej Polsce do wyczerpania zapasów.

Testy szwajcarskiej firma PRIMA Lab dostępne już były w Biedronce, potem w Lidlu. W Biedronce na początku sprzedawane były w cenie 49,99 zł. Jednak po tym jak Lidl obniżył ich cenę do 39,99 zł - Biedronka zrobiła to samo, o czym Handel Extra poinformował jako pierwszy.

Teraz testy Primacovid dostępne są również w sieci Aldi.

- Zdecydowaliśmy się wprowadzić do sprzedaży testy serologiczne na przeciwciała SARS-CoV-2, których producentem jest szwajcarska firma PRIMA Lab, certyfikowana zgodnie z normami ISO 9001:2015 i ISO 13485:2016 - mówi Ewelina Bomba, kierownik kategorii w Aldi Polska. - Testy są proste w użyciu i zalecane do samodzielnego wykonania w warunkach domowych. Podkreślamy jednak, że wykrywają one jedynie obecność przeciwciał IgG i IgM przeciwko SARS-CoV-2i zgodnie z zaleceniami producenta nie mogą być stosowane jako jedyna podstawa do postawienia diagnozy COVID-19. Tej musi dokonać lekarz po uwzględnieniu innych czynników - przypomina Ewelina Bomba.

Testy Primacovid w Aldim dostępne są bez limitu zakupu na jedną osobę (w Biedronce jedna osoba mogła kupić maksymalnie trzy testy).

A w aptekach pusto

Aldi przyznaje, że wprowadza testy "w odpowiedzi na duże nimi zainteresowanie w Polsce". Tymczasem trudno je kupić w polskich aptekach. Zapytaliśmy Naczelną Radę Aptekarską dlaczego tak się dzieje i czy przypadkiem to nie apteki powinny być miejscem, w którym w takie testy można się zaopatrzyć. Dostaliśmy dość lakoniczną odpowiedź. - Jeżeli testy będą dostępne w hurtowniach farmaceutycznych, apteki będą miały możliwość ich zamówienia. Na ten moment obserwujemy umiarkowane zainteresowanie tym asortymentem ze strony pacjentów - powiedział nam Tomasz Leleno, rzecznik prasowy Naczelnej Izby Aptekarskiej.