Unilever ukarany w Turcji wielomilionową grzywną

Równowartość 51 mln euro będzie musiał zapłacić brytyjsko-holenderski koncern za wykorzystywanie pozycji dominującej na tureckim rynku lodów.

Tureckie organy ds. konkurencji nałożyły na Grupę Unilever wielomilionową grzywnę za nadużycie przewagi rynkowej. W związku z zarzutem nadużycia swojej dominującej pozycji w branży lodziarskiej, brytyjsko-holenderski gigant spożywczo-spożywczy Unilever ma zapłacić w Turcji grzywnę w wysokości równowartości 51 mln euro. Poinformował o tym holenderski serwis informacyjny branży spożywczej EVMI. Według władz Unilever wykorzystał swoją dominującą pozycję, aby zmusić sprzedawców lodów do podpisywania umów na wyłączność. Ponadto detalistom przyznano nielegalne rabaty.

Według EVMI, Unilever nazywa wyrok "rozczarowującym" i utrzymuje, że ​​przestrzegał zasad. Firma zapowiada zaskarżenie decyzji tureckich władz, podejmując różne kroki prawne. Według raportu, władze tureckie dały Unileverowi sześćdziesiąt dni na zmianę umów ze sprzedawcami lodów i handlowcami, tak aby były one zgodne z prawem.

Jak przypomina Lebensmittel Zeitung, dla działu lodów firmy Unilever, do którego należą marki Langnese (w Polsce jako Algida) i Magnum, grzywna w Turcji nie jest pierwszą karą antymonopolową. Europejski Trybunał Sprawiedliwości ukarał już spółkę za nieodpłatne udostępnianie lodówek - pod warunkiem, że w punkcie sprzedaży sprzedawane są tylko lody firmy Unilever. Ponadto firma została ukarana grzywną w wysokości 104 mln euro przez Komisję Europejską w 2011 roku za naruszenie przepisów antymonopolowych w zakresie detergentów i płynów do zmywarek. W 2014 r. we Francji z kolei zasądzona została producentowi grzywna w wysokości około 173 mln euro za niedozwolone porozumienia cenowe.

Magdalena Weiss 3268 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.