PayTel i SelfMaker łączą siły

Celem jest rozwój automatyzacji polskiego handlu i usług. Główną korzyścią dla odbiorców końcowych ma być możliwość korzystania z kas samoobsługowych.

Trwająca już rok pandemia wprowadziła szereg zmian w codziennym funkcjonowaniu tysięcy polskich przedsiębiorstw. Konieczność zachowania dystansu, lęk przed kontaktem z gotówką, przeniesienie części transakcji do formuły online (również w modelu „zamawiam w aplikacji, odbieram na miejscu”) to wyzwania, przed którymi stanęło wielu przedsiębiorców.

Kolejnym, równie ważnym testem, przed jakim staje polski biznes, jest kwestia utrzymania się w tak skomplikowanych i trudnych warunkach oraz poszukiwanie nowych dróg rozwoju.

Kierunkiem, który wydaje się naturalny, jest wprowadzanie procesów automatyzacji i urządzeń wspomagających je. Od kas hybrydowych, urządzeń SelfLocker, służących do bezkontaktowego odbioru zamówień, po nowoczesne, wielofunkcyjne infokioski. To wszystko zdobywa coraz większą popularność i zainteresowanie wśród sklepów i punktów usługowych. Dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo redukując liczbę kontaktów, jak i zmniejsza ryzyko niespodziewanej kwarantanny pracowników.

Pandemia wymusza na przedsiębiorcach przyśpieszenie decyzji na temat unowocześnień w prowadzonych przez nich działalnościach. Wychodząc naprzeciw ich potrzebom PayTel, Krajowa Instytucja Płatnicza oraz SelfMaker – polska firma zajmująca się działalnością badawczo-rozwojową i produkcyjną, podjęły decyzje o rozpoczęciu współpracy. Jej celem jest wsparcie firm w procesie zwiększania bezpieczeństwa i automatyzacji oraz adaptacji do nowych warunków.

- Logicznym elementem tworzonych przez nas rozwiązań są płatności bezgotówkowe, w różnej formie. Współpraca z PayTel to nie tylko możliwość zaoferowania kompletnego rozwiązania, ale również wdrażanie nowych i innowacyjnych pomysłów - podkreśla Marek Wieteska, prezes SelfMaker.

Według raportu „Polska Bezgotówkowa” posiadanie terminala staje się obowiązującym standardem dla handlu i usług. Nie jest on już postrzegany jako urządzenie stanowiące wyzwanie technologiczne. Co więcej, mikroprzedsiębiorcy sami używają kart płatniczych, a część z nich korzysta prywatnie także z płatności przy użyciu smartfona.

- Polacy coraz bardziej lubią płacić bezgotówkowo i rozumieją korzyści, które oferują tego typu płatności zarówno klientom, jak i firmie akceptującej taką płatność - uważa Adam Tencza, członek zarządu PayTel SA. - Rozwiązania automatyzacyjne SelfMaker rozszerzają zakres sytuacji, w których do tego typu transakcji dochodzi. Dodatkowo, innowacyjne rozwiązania proponowane przez tę firmę są wyzwaniem dla nas, a więc – motorem rozwoju, co nas zawsze inspiruje – podkreśla.

Jak zapowiadają przedstawiciele PayTel, Selfmaker oraz Krajowej Instytucji Płatniczej, oferta nie będzie kierowana jedynie do dużych sieci handlowych. Z wynikającej ze współpracy firm będą mogły skorzystać także małe i średnie przedsiębiorstwa. Główną korzyścią dla odbiorców końcowych ma być możliwość korzystania z kas samoobsługowych, które w ostatnich miesiącach coraz częściej pojawiają się w sklepach, usprawniając i przyspieszając proces sprzedaży.

Katarzyna Pierzchała 5193 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.