Sklepy i hurtownie będą zatrudniać

Według najnowszego raportu Manpowera z prognozami zatrudnienia na II kwartał 8% firm handlu detalicznego i hurtowego (netto) zwiększy zatrudnienie. Średnia dla Polski wynosi 6%.

Barometr pokazuje, jaki procent pracodawców chce zwiększyć załogę w kolejnym kwartale. Jest to wartość netto, czyli po odjęciu tych, którzy chcą zatrudniać od tych, którzy zamierzają zwalniać. Skorygowany sezonowo wynik +6% jest najlepszy od czasu prognoz na ostatni przedpandemiczny kwartał, czyli I kw. 2020 roku, gdy również wypadło +6%.

Na tle pozostałych sektorów sytuacja w handlu detalicznym i hurtowym przedstawia się dość optymistycznie. Lepiej wypadają budownictwo (+13%) i produkcja przemysłowa (+11%), ale handel plasuje się na trzecim miejscu wśród siedmiu sektorów z wynikiem +8%. Zostawia w tyle przedsiębiorstwa z kategorii finanse/usługi dla biznesu (+3%), oraz inne obszary produkcji i inne usługi (po +2%). Redukcje zatrudnienia przewidują restauracje i hotele, ale wynik nie jest dramatyczny i kształtuje się na poziomie -2%.

Pracodawcy w czterech z siedmiu badanych sektorów wskazują na poprawę perspektyw zatrudnienia w porównaniu do analogicznego okresu w poprzednim roku. Wskaźnik w sektorze Budownictwo uległ znaczącej poprawie – o 9 punktów procentowych – podczas gdy w Produkcji przemysłowej oraz Handlu detalicznymi hurtowym odnotowano poprawę o odpowiednio 7 i 5 punktów procentowych.

– Tendencja wzrostowa sugeruje, że – po niekorzystnym dla wielu biznesów roku 2020 – pracodawcy znów zaczynają spoglądać w przyszłość z umiarkowanym optymizmem i planują powiększanie swoich zespołów – napisano w komentarzu do badania.

Spośród 43 badanych krajów Polska znajduje się nieco powyżej połowy rankingu – na 20. pozycji. Prowadzi Tajwan (+24%), a z krajów naszego regionu nieźle wypadły Chorwacja i Rumunia (po +12%) oraz Czechy (+8%)

Barometr Manpower Group Perspektyw Zatrudnienia dla drugiego kwartału 2021 r. został opracowany na podstawie wywiadów indywidualnych obejmujących reprezentatywną próbę 557 pracodawców w Polsce. Wszyscy uczestnicy badania odpowiedzieli na pytanie: „Jakie są przewidywania dotyczące zmian w całkowitym zatrudnieniu firmy w Pani/Pana oddziale w ciągu trzech miesięcy, do końca czerwca 2021 r., w porównaniu do obecnego kwartału?”.

Zdjęcie: Empik

Magdalena Weiss 3053 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.