Sprawdź, czy żywność podrożeje. Jest projekcja inflacji

8 marca NBP opublikował jedną z trzech dorocznych projekcji inflacji.

Według projekcji Narodowego Banku Polskiego w całym 2021 r. artykuły spożywcze zdrożeją o 1,5% wobec 4,7% rok wcześniej.

Analizując rozwój sytuacji w Polsce i globalnie, przewiduje w nim możliwe scenariusze wzrostu cen (oraz PKB). Ze względu na dynamiczny rozwój pandemii i walki z nią, publikowane raz na cztery miesiące raporty potrafią się mocno od siebie różnić.

Według najnowszych przewidywań ceny towarów i usług konsumpcyjnych ogółem wzrosną w tym roku o 3,1% wobec wzrostu o 3,4%. Jeszcze w listopadzie ekonomiści banku centralnego przewidywali wzrost o 2,6%, różnica jest więc znacząca. Za zmianę odpowiadać będą ceny energii, która ma podrożeć aż o 7,2%, podczas gdy cztery miesiące temu spodziewano się wzrostu o połowę wolniejszego - 3,6%!.

Natomiast żywność, której ceny rosły na początku ubiegłego roku bardzo szybko, by wraz z kolejnymi kwartałami wyhamowywać (odpowiednio: I kw. 7,7% r./r.; II kw. 6,4% r./r.; III kw. 3,2% r./r.; IV kw. 1,7% r./r.), w 2021 roku będzie hamowała wzrost cen, czyli - drożała wolniej niż wszystkie towary i usługi łącznie.

I tak w I kwartale jedzenie podrożeje jedynie o 0,6% (to oczywiście średnia dla wszystkich kategorii spożywczych bez napojów i wyrobów tytoniowych), a w II kwartale nawet jeszcze mniej, bo tylko o 0,4%. W listopadzie NBP uważał, że w obydwu tych okresach żywność podrożeje o 0,9%.

Nieco większe podwyżki zobaczymy w drugiej połowie roku: o 2,0% w III kwartale oraz 3,1% w IV kwartale. To z kolei nieco więcej niż przewidywano w listopadzie, gdy wartości te miały wynosić 1,9% oraz 2,6%. Pamiętać jednak trzeba o tzw. "efekcie bazy" - to co rok wcześniej podrożało mocno, teraz zdrożeje mniej, bo punkt odniesienia jest wysoki. I na odwrót.

W skali całego roku za jedzenie będzie trzeba płacić o 15,% więcej niż w 2020 r. W listopadzie szacowano to tempo tylko odrobinę wyżej, bo na 1,6%. Za to już 15 marca dowiemy się, co i o ile podrożało w styczniu i w lutym br.

Zdjęcie: Shutterstock

Magdalena Weiss 3063 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.