GIS ostrzega: mięso od Animexu w Lidlu i Biedronce może stanowić zagrożenie

Główny Inspektor Sanitarny wydał ostrzeżenie wobec mięsa mielonego z kurczaka i fileta z kurczaka wyprodukowanych dla sieci Lidl i Biedronka przez Animex. Nie należy ich spożywać. Mięso jest już wycofywane ze sprzedaży.

W wyniku działań urzędowych Inspekcji Weterynaryjnej wykryto bakterię Salmonlla w 4 z 5 próbek produktu mięsa mielonego z fileta kurczaka 400 g, o terminie przydatności do spożycia 04.03.2021. Mięso to sprzedawane było w sieci Lidl, a wyprodukowane zostało przez Animex.

Podobnie jest w przypadku Sznycla z fileta z piersi kurczaka 300G, z datą przydatności do spożycia 07.03.2021. Producentem tego mięsa również jest Animex, ale sprzedawane było w Biedronce.

- Mięso drobiowe jest przeznaczone do spożycia po obróbce cieplnej, co minimalizuje ryzyko zakażenia w tym przypadku, jednak ryzyko przeniesienia bakterii z mięsa na inne powierzchnie, niewystarczająca temperatura lub zbyt krótki czas obróbki może prowadzić do zakażenia człowieka i wystąpienia salmonellozy - ostrzega GIS.

Animex rozpoczął już procedurę wycofania tego produktu z rynku i podjął "wszelkie działania mające na celu wyeliminowanie potencjalnego ryzyka zanieczyszczenia mikrobiologicznego".

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kutnie przeprowadził kontrolę zakładu Animex Kutno. Zaplanował też pobranie próbek do badań produktu gotowego, surowca oraz wymazów środowiskowych.

W zaleceniach dla konsumentów GIS podkreśla, że nie należy spożywać mięs z partii objętych komunikatami, w szczególności bez odpowiedniej obróbki termicznej. W przypadku wystąpienia objawów zatrucia pokarmowego po spożyciu tych produktów, należy skontaktować się z lekarzem.

 

Ilona Mrozowska 4044 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.