Pierwszy bezobsługowy stacjonarny Amazon w Europie

W czwartek 4 marca ruszył pierwszy europejski sklep typu Amazon Go pod nazwą Amazon Fresh. Rozpoczął działalność w Londynie.

Amazon otworzył swój pierwszy sklep high-tech w Europie, jak donosi Lebensmittel Zeitung. Znajduje się on w Londynie. To minisupermarket, w którym czujniki i zaawansowane oprogramowanie sprawiają, że tradycyjne kasy stają się całkowicie zbędne. Grupa prowadzi już prawie 30 sklepów tego typu pod nazwą Amazon Go w USA.

W sklepach spożywczych z koncepcją Go Amazon może rezygnować z kas fiskalnych, ponieważ technologia wideo, czujniki wagi i ocena za pomocą wizji komputerowej zapewniają, że każde sięgnięcie po produkt jest przypisane do odpowiedniego klienta. Pieniądze są automatycznie pobierane z konta Amazon Prime po wyjściu konsumenta ze sklepu.

Pierwszy obiekt typu Go w Europie został otwarty w dawnym sklepie z odzieżą w londyńskiej dzielnicy Ealing. Sklep wielobranżowy pod szyldem „Amazon Fresh” ma 230 metrów kwadratowych. Matt Birch, dyrektor Amazon Fresh Stores UK, powiedział brytyjskiemu branżowemu czasopismu The Grocer, że grupa „chciałaby otworzyć kilka podobnych sklepów Fresh w Londynie i okolicach, aby sprawdzić, jak sobie poradzą”.

Amazon wybrał baner „Amazon Fresh” dla sklepu w Ealing, ponieważ pod tą marką działa również usługa dostawy jedzenia, która obecnie powstaje w rejonie Londynu. Rynek e-żywności w Wielkiej Brytanii jest już dobrze obsadzony: Tesco jest zdecydowanym numerem jeden, natomiast drugie miejsce zajmuje wyłącznie online'owe Ocado. Dlatego eksperci spodziewają się, że Amazon Fresh nie będzie miał łatwej drogi do zdobycia znaczącego udziału w rynku w Wielkiej Brytanii.

W Zjednoczonym Królestwie Amazon prowadzi również pół tuzina stacjonarnych supermarketów Whole Foods, które przejął, kupując amerykańską sieć w 2017 roku. Jednak w Wielkiej Brytanii ta linia sprzedaży Amazon nie została jeszcze rozbudowana. Sprzedaż internetowa Amazona na Wyspach w 2020 roku wyniosła 22 miliardy euro, czyli dwukrotnie więcej niż w rok 2019 - przed koronawirusem.

Amazon prowadzi już 28 sklepów bezkasowych w Stanach Zjednoczonych. Spośród nich 26 to małe sklepy ogólnospożywcze, rozmieszczone w czterech głównych miastach: Seattle, Chicago, Nowym Jorku i San Francisco. Ich oferta skierowana jest przede wszystkim do pracowników biurowych, którzy mogą wpadać do nich w czasie przerw śniadaniowych czy obiadowych. Te minisklepy mają od 40 do 200 metrów kwadratowych.

Ponadto istnieją obecnie dwa supermarkety o znacznie większym asortymencie pod nazwą „Amazon Go Grocery”. To tutaj firma internetowa udowadnia swoje umiejętności informatyczne: nowoczesna instalacja w sklepie spożywczym w Seattle obsługuje każdy ruch klientów i towarów na 1000 metrów kwadratowych, a w ostatnio otwartym sklepie w Richmond w stanie Wirginia - na 700 metrach kwadratowych. Jak podaje detalista, asortyment obejmuje około 5 tys. pozycji: „Wszystko, czego oczekujesz od lokalnego targu - od świeżych owoców i warzyw po mięso i ryby po wypieki i produkty drogeryjne” - reklamuje Amazon.

Od zeszłego roku amerykański gigant oferuje również technologię Go zewnętrznym detalistom - jak dotąd jednak z ograniczonym sukcesem. Operator lotniskowy OTG prowadzi od 2020 r. dwa sklepy spożywcze wielkości kontenerów pod marką Cibo Express na lotniskach Newark i La Guardia w Nowym Jorku. W tym tygodniu sieć lotnisk Hudson otworzyła na lotnisku w Dallas bezgotówkowy sklep z technologią Go o powierzchni 50 metrów kwadratowych.

Technologia Go umożliwia robienie zakupów bez stania w kolejce i płacenia przy kasie. Każdy towar, który klient zabiera z półki, jest skanowany. Umieszczone na suficie kamery rejestrują każdy ruch konsumenta. Ponadto czujniki wagi (ogniwa obciążnikowe) na półkach dostarczają informacji o każdym ruchu produktów. 

Cyfrowa płatność za pomocą aplikacji Amazon Go jest warunkiem dokonywania zakupów bezgotówkowych. W kilku sklepach Go klienci mogą alternatywnie zameldować się za pomocą biometrycznego skanu linii dłoni i wzorów żył. 

Magdalena Weiss 3048 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.