Centra handlowe: w lutym nie było tak źle

PRCH Daily Footfall Index wskazuje na stabilny poziom odwiedzalności centrów handlowych w lutym. Wartości w poszczególne dni tygodnia od 22 do 28 lutego były bardzo wyrównane i niższe o ok. 20% w porównaniu do poziomów ubiegłorocznych.

Średnia odwiedzalność obiektów handlowych w lutym była niższa o 21% w odniesieniu do wizyt klientów w roku poprzednim i wyniosła 79%.

Najmniejszą liczbę odwiedzin – do 10 pp. mniej w porównaniu do średniej - odnotowano w obiektach małych (do 20 tys. mkw. GLA) i w bardzo dużych centrach handlowych (powyżej 60 tys. mkw. GLA). Centra średnie (od 20 do 40 tys. mkw. GLA) i duże (od 40 do 60 tys. mkw. GLA) osiągnęły wyrównane wyniki z odwiedzalnością niższą o ok. 15-17% w porównaniu do ubiegłego roku. Średni tygodniowy footfall był w końcu lutego najniższy w regionach wschodnim i południowo-zachodnim i był niższy o ok. 25% w stosunku do ubiegłorocznego.

- Jak wskazują dane o odwiedzalności nieprzerwane działanie jest dużo bezpieczniejsze niż okresowe zamykanie części sklepów w centrach handlowych, ponieważ pozwala na rozłożenie ruchu klientów i nie generuje gwałtownych skoków liczby wizyt spowodowanych ograniczaniem dostępu do pełnej oferty galerii handlowych – mówi Krzysztof Poznański, dyrektor zarządzający w Polskiej Radzie Centrów Handlowych.

Jego zdaniem stabilność i przewidywalność działania obiektów handlowych pozwala klientom zaspokoić na bieżąco potrzeby zakupowe, dzięki czemu kontrolowanie liczby osób przebywających w placówkach handlowych i zapewnienie dystansu społecznego, o który nieustannie apelują przedstawiciele rządu i branży, jest łatwiejsze.

Wskazuje, że analiza wskaźników pokazuje, że nastąpiło unormowanie ruchu w centrach handlowych. Średnia odwiedzalność galerii w lutym była niższa o 21% w porównaniu do ubiegłorocznego poziomu wskaźnika PRCH Daily Footfall Index. Galerie handlowe funkcjonują z zachowaniem najwyższych standardów sanitarnych, są dostosowane do krajowych zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Ministerstwa Rozwoju Pracy i Technologii oraz wytycznych międzynarodowych np. WHO.

 

 

 

 

 

 

Katarzyna Pierzchała 4275 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.