Testy na koronawirusa do kupienia w drogeriach?

Już w przyszłym tygodniu między innymi Rossmann będzie sprzedawał szybkie testy na koronawirusa. Ale póki co, nie w Polsce. Wiele zależy też od samych dostawców szczepionek.

Szybkie koronatesty mają zostać wprowadzone w w największej niemieckiej sieci drogerii – dm i w Rossmannie już w nadchodzącym tygodniu. Wielu innych detalistów również bada tę opcję, ale na razie nie podają konkretów. Jedynym "wąskim gardłem" jest możliwość dostarczania testów.

Prawdopodobnie od wtorku (9 marca) nadchodzącego tygodnia w największej sieci drogerii w Niemczech dm będzie można nabywać szybkie testy na koronawirusa do samodzielnego stosowania firmy Boson. Firma Technomed Service, która sprzedaje szybki test Bosona, otrzymała zgodę na dystrybucję testu w ubiegłą środę, 24 lutego. 

– Spodziewamy się, że test będzie dostępny dla naszych klientów najwcześniej od 9 marca, pod warunkiem, że zobowiązania producenta zostaną dotrzymane – mówi Sebastian Bayer, dyrektor zarządzający dm odpowiedzialny za marketing i zaopatrzenie. – Szkoły i przedszkola powinny mieć możliwość ponownego regularnego uczęszczania przez dzieci, dlatego będziemy chcieli oferować testy tak tanio, jak to tylko możliwe – wyjaśnia Bayer. Podkreślił, że najistotniejszą kwestią jest powrót życia do normy tak szybko i na ile to możliwe.

Gdy tylko pojawią się kolejne atesty, dm je zaoferuje.

– Chcemy działać szybko i zapewnić wysoką dostępność, dlatego jesteśmy w bliskim kontakcie z Federalnym Ministerstwem Zdrowia i innymi władzami. Chcemy, aby jak najwięcej osób z tego skorzystało. Dlatego początkowo ograniczymy liczbę testów sprzedawanych na osobę – mówi Sebastian Beyer. Limit ten zostanie zniesiony, gdy dostępna będzie wystarczająca liczba testów.

Oczekuje się, że konkurent dm, obecna w Polsce firma Rossmann, również  zaoferuje szybki koronatest w swoich punktach sprzedaży w całym kraju i to już w połowie nadchodzącego tygodnia. Tak przynajmniej sieć poinformowała w odpowiedzi na pytanie Lebensmittel Zeitung. Jednak Rossmann natychmiast zastrzega, że testy będą dostępne "pod warunkiem, że dostawca dotrzyma ogłoszonej daty dostawy”. Szybki test antygenu SARS-CoV-2 od dostawcy Boson Biotech ma być wtedy dostępny we wszystkich 2200 punktach sprzedaży i sklepie internetowym.

Jednocześnie Rossmann jest ostrożny. Jak sam przyznaje, pracuje nad włączeniem do swojej oferty zatwierdzonych testów innych producentów. Ponieważ popyt na początku może być większy niż dotychczasowe testy, ilość sprzedaży na gospodarstwo domowe będzie początkowo ograniczona do czterech – informuje Rossmann.

Zdjęcie: Shutterstock

Magdalena Weiss 3063 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.