Orkla kupiła dwie firmy w dwa dni. W tym polską

Norweski holding przemysłowy, znany w Polsce z działalności na rynku prasowym, ale zajmujący się także działalnością finansową, IT oraz produkcją kosmetyków i suplementów diety (do grupy należy m.in. Dermika) rozpoczął marzec dwiema akwizycjami.

Norweski koncern Orkla dzień po przejęciu fińskiego dostawcy żywności Fort Deli, przejął polską firmę dystrybucyjną Ambasador92 z podwarszawskiego Piaseczna.

Nie podano kwoty transakcji zakupu polskiego dostawcy produktów do piekarni, cukierni, lodziarni oraz gastronomii. Ambasador92 działa na rynku od ponad 20 lat. Zajmuje się importem frytur i mieszanek ciast z USA oraz owoców w syropie z Hiszpanii i Grecji. Jest importerem komponentów do produkcji lodów włoskiej firmy Fabbri. Sprowadza produkty z Tajlandii, RPA, Chin, Holandii oraz Wielkiej Brytanii. Jest importerem i dystrybutorem największego w Europie norweskiego producenta papieru do pieczenia firmy Nordic Paper AS. Działa na terenie centralnej, wschodniej, północno-wschodniej i północnej Polski – gdzie ma cztery oddziały: w Orzyszu na Mazurach, w Lublinie, Gdańsku oraz Bydgoszczy. Jako importer prowadzi również dystrybucję produktów na terenie całego kraju poprzez swoich partnerów handlowych.

Orkla nabyła piaseczyńską firmę poprzez swoją spółkę zależną PGD SP.

– Ta akwizycja wzmocni obecność Orkli w segmentach, w których już ma mocną pozycję – skomentował zarząd norweskiego holdingu.

Ambasador92 miał w 2020 roku 138 milionów złotych obrotów. Zatrudnia 128 osób.

– Polska jest ważnym i rosnącym rynkiem dla Orkli – powiedział prezes norweskiej spółki Jaan Ivan Semlitsch. – Budujemy tam silną pozycję w kategorii gastronomicznej. W połączeniu  z naszą skandynawską platformą i ostatnim nabytkiem fińskiej Deli Food jesteśmy entuzjastycznie nastawieni do rozwoju tego biznesu – dodał.

Dzień przed zakupem polskiej spółki Orkla kupiła fińską firmę Fort Deli, specjalizującą się w dostawach m.in. tortilli, sosów, smoothies, panierowanych krążków cebulowych i owoców morza.

Magdalena Weiss 3063 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.