Analitycy dla handelextra.pl: Amazon.pl niczym nie zaskoczył

Ruszył Amazon.pl. Według analityków na razie nie stanowi konkurencji dla Allegro. Powód? Niczym nie zaskoczył.

Po cichu i bez fanfarów wystartowała polska witryna Amazona. W ocenie analityków na razie nie zagraża w żaden sposób Allegro. Z wielkiej chmury mały deszcz. Powód? Strona Amazon.pl wystartowała, ale niczym nie zaskoczyła.

- Oczekiwania rynku są nieco inne niż to, co Amazon zaprezentował - mówi Paweł Szpigiel, analityk akcji mBanku. - Allegro jest ogromną firmą, o największej kapitalizacji na giełdzie, współpracuje ze 120 tysiącami sprzedawców, a Amazon z zaledwie kilkoma tysiącami - porównuje.

Według analityków przedstawiona przez Amazon oferta nie jest konkurencyjna. Darmowa dostawa dostępna jest dopiero od 100 złotych, podczas gdy na Allegro w ofercie Smart już od 40 złotych.

- Ten proces będzie postępował ewolucyjnie, zobaczymy, gdzie Amazon będzie za pół roku czy za rok - mówi Paweł Szpigiel. - Na razie nie wystartował z usługami chmurowymi czy muzycznymi, którymi mógłby konkurować z Allegro. Moim zdaniem trzeba poczekać kilkanaście miesięcy, by przekonać się, co Amazon ma do zaproponowania polskim konsumentom.

Według Łukasza Wachełki na to, by Amazon zaprezentował pełnie swoich możliwości na polskim rynku potrzeba nawet dwóch lat.

- Najistotniejsze jest to, że na razie niedostępna jest usługa Prime - mówi analityk Wood & Company. - Obecna oferta, czyli darmowa dostawa powyżej 100 złotych i 2-3 dni oczekiwania na przesyłkę to nie jest atrakcyjna propozycja w porównaniu z Allegro. Wśród czterech najbardziej korzystnych ofert w internecie w czołówce jest Allegro, a Amazona nie ma - dodaje.

Rynek również wycenił akcje Allegro pozytywnie. Na warszawskim parkiecie we wtorek 2 marca kurs platformy internetowej rósł o 2,16%

Magdalena Weiss 3048 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.