Ponad 4 mln bezrobotnych z powodu koronakryzysu

Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy w Hiszpanii przekroczyła poziom 4 mln osób, wynika z opublikowanych we wtorek danych rządu Pedra Sancheza. W ocenie centrolewicowego gabinetu wpływ na rosnące w kraju bezrobocie ma nasilający się koronakryzys.

Podczas wtorkowej prezentacji danych dotyczących rynku pracy ministerstwo zabezpieczenia społecznego i gospodarki społecznej wskazało, że tylko pomiędzy styczniem a lutym 2021 r. nastąpił wzrost liczby bezrobotnych o blisko 45 tys.

Resort sprecyzował, że spodziewa się nasilenia tendencji zwalniania pracowników przez firmy podczas drugiego kwartału 2021 r.

W ujęciu rocznym, jak szacuje rząd Hiszpanii, liczba osób bezrobotnych zwiększyła się w lutym 2021 r. o 400 tys., czyli najwięcej od kryzysu finansowego w 2010 r. Najwięcej etatów zniknęło w okresie epidemii w branży hotelarskiej – 289 tys.

Z danych rządu Sancheza wynika, że poza 4 mln osób zarejestrowanych w hiszpańskich urzędach pracy nieaktywnych zawodowo jest prawie 900 tys. osób, które objęte są tzw. mechanizmem pracy tymczasowej (ERTE), gdzie państwo wspiera finansowo spółki utrzymujące etaty. Wobec stycznia 2020 r. liczba takich pracowników zmniejszyła się o 29 tys.

Z szacunków rządu Hiszpanii wynika, że najwięcej osób objętych reżimem ERTE występuje obecnie w branży turystycznej, hotelarskiej oraz w sektorze transportu lotniczego.

Marcin Zatyka (PAP)

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.